Jyrki Katainen powiedział fińskiemu nadawcy publicznemu YLE, że w ramach eurogrupy odbędą się prawdopodobnie dalsze rozmowy na temat złagodzenia ciężaru greckiego zadłużenia zanim uwolniony zostanie wynoszący 5 mld euro pakiet kredytowy.

Parlament Grecji przyjął w poniedziałek tuż po północy czasu lokalnego nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania przez zagrożony niewypłacalnością kraj dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli. Uchwalone przedsięwzięcia dotyczą wzrostu wpływów z podatku dochodowego i redukcji kosztów funkcjonowania systemu emerytalnego. W tym tygodniu deputowani mają także zadecydować o wzroście podatków pośrednich, co zwiększy wartość całego pakietu do 5,4 mld euro.

"Podjęte ubiegłej nocy decyzje były istotnym krokiem naprzód. Nie mam najnowszych informacji na temat tego, czy czegoś nadal brakuje, ale jak na punkt wyjścia Grecja uczyniła to, czego od niej oczekiwano. Możliwe jest, że ministrowie finansów eurogrupy zadecydują w pewnym momencie o wydłużeniu wymagalności (greckich) obligacji i być może także o obniżeniu oprocentowania" - zaznaczył Katainen.

Pomoc kredytowa dla Grecji jest tematem rozpoczętego w poniedziałek w Brukseli spotkania ministrów finansów państw strefy euro. (PAP)