BIEC: BOP wzrósł do 205,7 pkt w IV, rośnie liczba ofert pracy sezonowej i stałejWarszawa, 10.05.2016 (ISBnews) - Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 10,3 pkt m/m i wyniósł 205,7 pkt w kwietniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wskaźnik ten wzrósł po raz pierwszy od początku roku.

"W poprzednich trzech miesiącach Barometr spadał, po okresie dynamicznego wzrostu. Kwietniowy wzrost nie wynikał wyłącznie z napływu ofert pracy sezonowej, których liczba w większości województw wzrosła. Oferowano również trwalsze zatrudnienie. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu fluktuacji sezonowych, w ostatnim miesiącu obniżyła się" - czytamy w raporcie.

W kwietniu 2016 r. wzrost liczby ofert pracy oferowanych w internecie wystąpił w woj. pomorskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim; województwa o wyższym udziale usług. Największe zapotrzebowanie na pracowników w kwietniu obserwowano w przypadku absolwentów nauk społecznych, wyraźnie też przybyło ofert dla pracowników fizycznych. Silniejsze niż przeciętne spadki występują w bankowości, reklamie, a także franczyzie, podało także Biuro. Dynamika ofert pracy dla nauk ścisłych i inżynieryjnych w kwietniu nie była znacząca, jednakże oferty napływają szybko w przeciwieństwie do ofert skierowanych do absolwentów nauk społecznych. Popyt na pracowników z sektora usług wzrasta najmniej regularnie. Pozytywne, długofalowe tendencje na rynku pracy występują w przypadku informatyków tj. administratorów, specjalistów, programistów IT.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

(ISBnews)