Kontrakty na Euro Stoxx 50 zyskują o 0,514 proc., FTSE 100 rosną o 0,453 proc., CAC 40 futures w górę o 0,396 proc., a na DAX - zwyżkują o 0,381 proc.

"Na rynki jednak znów powracają obawy o globalny wzrost gospodarczy" - mówi Shane Oliver, ekonomista AMP Capital Investors Ltd. w Sydney.

"Ostatnie dane makro z Chin nie wspierają sentymentu" - dodaje.

W niedzielę podano w Chinach słabe dane o handlu zagranicznym, we wtorek zaś opublikowano wskaźniki CPI i PPI.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w kwietniu o 2,3 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,3 proc., bez zmian wobec marca.

Za to ceny producenta PPI spadły w IV rdr o 3,4 proc., po spadku w III o 4,3 proc. Analitycy spodziewali się spadku PPI w IV o 3,7 proc. Spadek PPI trwa już od rekordowych 50 miesięcy.

We wtorek w Niemczech podano zaś, że w marcu produkcja przemysłowa spadła o 1,3 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,7 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,2 proc., po spadku poprzednio o 0,5 proc. przed korektą.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,0 proc., po korekcie z +1,3 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 1,1 proc.

Lepiej jest w niemieckim eksporcie - eksport wzrósł w marcu o 1,9 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,3 proc., a analitycy nie oczekiwali tu żadnych zmian.

Import Niemiec mdm spadł jednak o 2,3 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie z +0,4 proc. Tu oczekiwano mniejszego spadku - o 0,3 proc. (PAP)