"Za pośrednictwem jednego konta, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa uzyskają dostęp zarówno do dziesiątek milionów klientów Amazon w całej Europie, jak i sieci logistycznej. Polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z miesięcznego bezpłatnego dostępu do usługi" - powiedział Harman podczas konferencji prasowej.

Amazon udostępnia pakiet narzędzi, które mają ułatwić międzynarodową sprzedaż produktów. Wśród dodatkowych rozwiązań znalazła się m.in. usługa dostawy pod nazwą Fulfillment by Amazon (FBA) oraz prosty proces płatności.

Dyrektor dodał, że polskie firmy mogą prowadzić sprzedaż za pośrednictwem wszystkich z pięciu europejskich stron internetowych.

"Jeśli korzystają z usługi Fulfillment by Amazon, wystarczy, że prześlą swoje towary do dowolnego centrum logistycznego wybranego spośród 29 takich placówek znajdujących się na terenie Europy. My zajmiemy się resztą - zapewnimy szybką dostawę do klientów z Europy i reszty świata, a także zatroszczymy się o obsługę klienta" - powiedział Harman.

Reklama

Koncern wskazuje, że już 43% polskich firm sprzedających online prowadzi działalność jedynie przez internet.

Zapytany o ewentualne uruchomienie strony konsumenckiej dedykowanej Polsce, stwierdził, że w tej kwestii nie ma nic do ogłoszenia.

"Już jesteśmy bardzo obecni w Polsce - poprawiamy doświadczenie klienta poprzez darmową dostawę i skracanie jej czasu dostawy, oferujemy Kindle. Kolejnym dużym krokiem jest oferowanie coraz większej gamy produktów w tym polskich producentów" - wskazał dyrektor Amazona.

Amazon podtrzymał jednocześnie, że chce zatrudnić w tym roku łącznie 1 tys. nowych pracowników w Polsce na umowy o pracę. "Chcemy zatrudnić łącznie 1000 osób w tym roku w Polsce w centrum rozwoju technologii Amazon w Gdańsku, w Amazon Services w Warszawie oraz trzech centrach logistycznych w okolicach Wrocławia" - powiedział Harman podczas konferencji.

Według informacji koncernu, obecnie na umowy o prace w Polsce pracuje 4,5 tys. zatrudnionych w 3 centrach dystrybucyjnych. Amazon podkreśla, że cele w tym względzie jakie składał polskiemu rządowi zrealizował w połowę zapowiadanego wcześniej czasu 3 lat.

Jednocześnie koncern zatrudnia w ciągu roku na tymczasową umowę o pracę kolejne do 9 tys. pracowników, jak to było w 2015 roku.

Amazon jest operatorem globalnej platformy e-commerce. Od 2014 r. zainwestował ponad 2 mld zł w Polsce, tworząc zaplecze biznesowe i prowadząc działalność operacyjną w 3 centrach dystrybucyjnych.