"Jak wynika  z najnowszego raportu ZIPSEE 'Cyfrowa Polska', oszuści podatkowi silnie zaatakowali ten segment rynku. Nieuczciwe podmioty atakują branżę elektroniki, ponieważ charakteryzuje się ona wyrobami łatwo zbywalnymi, o niewielkich rozmiarach i  zarazem o wysokiej wartości rynkowej. Zatem mogą być one stosunkowo łatwo i w dużych ilościach 'sprzedawane' poza legalnym obrotem, jeśli tylko zostaną zaoferowane chociaż nieznacznie poniżej cen rynkowych" - czytamy w komunikacie.

Z analiz przeprowadzonych przez ZIPSEE, w zakresie rejestrowania i deklarowania VAT od obrotu dyskami twardymi i procesorami, w szczególności od wewnątrzwspólnotowych dostaw tych towarów, wynika, że skala wyłudzeń sięga w Polsce ok. 350-400 mln zł rocznie. To realne straty zarówno dla budżetu państwa, jak i uczciwych przedsiębiorców, podkreślono w informacji.

W raporcie ZIPSEE zwraca również uwagę na wyrafinowane metody, jakich używają oszuści przy transakcjach na dyski twarde i procesory. Dla jednej partii towaru są oni w stanie przeprowadzić wielokrotne wyłudzenia VAT, a na sam koniec zbyć ten sam produkt, będący przedmiotem karuzeli podatkowej, konsumentom, np. poprzez portale aukcyjne.

"Im dłużej takie podmioty wyłudzające VAT będą na rynku funkcjonowały, tym starty dla budżetu państwa oraz dystrybutorów dysków twardych i procesorów będą powiększały się" - podsumował prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik, cytowany w komunikacie.