Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,21 proc. i wyniósł 17.711,12 pkt. S&P 500 spadł o 0,96 proc. i wyniósł 2.064,46 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 1,02 proc. do 4.760,69 pkt.

"Akcje spadają z powodu obaw o wydatki konsumentów, które były głównym bodźcem wzrostu gospodarczego" - powiedziała Kate Warne, strateg inwestycyjny Edward Jones.

Silnie zniżkowały akcje Disneya, traciły na wartości również Wal-Mart i Nike. Mocno zniżkowały akcje Staples oraz Office Depot po tym, jak sąd zablokował plany ich połączenia.

Po słabszych od oczekiwań wynikach kwartalnych w dół poszły w akcje sieci detalicznej Macy’s. Spółka traciła w ciągu dnia ponad 14 proc.

Niemiecki DAX poszedł w górę o 0,65 proc., brytyjski FTSE zyskał 0,68 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 0,36 proc.

W Europie po publikacji słabych wyników traciły akcje EON SE. Mocno zniżkował JC Decaux po tym, jak firma opublikowała słabszą od oczekiwań prognozę ma drugi kwartał. Po rozczarowujących wynikach spadł również Carlsberg.

Na rynku ropy naftowej dominowały wzrosty. Ceny Brent poszły w górę o 2,9 proc. i znajdują się około poziomu 46,8 USD za baryłkę. Cenom surowca pomagały dane z USA, które wskazały na niespodziewany spadek zapasów ropy.

Na rynku walutowym osłabiał się dolar. Kurs EUR/USD znalazł się w rejonie poziomu 1,143. Osłabienie dolara następuje po umocnieniu, jakie miało miejsce w ostatnim czasie. Dolar umacniał na się na sześciu poprzednich sesjach z rzędu i we wtorek był najsłabszy dwóch tygodni.

Po osłabieniu na poprzednich sesjach umacniał się z kolei japoński jen. Kurs USD/JPY idzie w dół do poziomu 108,6.

>>> Czytaj też: Złoty w okolicach 3-miesięcznych minimów. Rynki wstrzymują oddech przed decyzją Moody's

NIESPODZIEWANY SPADEK ZAPASÓW ROPY W USA

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,41 do 539,98 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Konsensus Bloomberga zakładał wzrost zapasów ropy o 0,75 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych spadły w ubiegłym tygodniu do 155,33 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,23 mln baryłek.

MACY’S OBNIŻA PROGNOZĘ ZYSKU NA 2016 R.

Amerykańska sieć detaliczna Macy’s podała raport kwartalny za pierwszy kwartał, z którego wynika, że spółka w pierwszych trzech miesiącach tego roku zanotowała zysk na akcję w wysokości 40 centów. Rynek spodziewał się tymczasem wyniku 36 centów. Słabsze od oczekiwań okazały się jednak przychody spółki, które sięgnęły 5,77 mld USD wobec zakładanych 5,93 mld USD. Spółka dodatkowo poinformowała o obniżeniu prognozy finansowej na ten rok. Zakłada ona, że zysk wyniesie Macy’s 3,15-3,4 USD na akcję wobec zakładanych wcześniej 3,8-3,9 USD na akcję.

WSTRZYMANE POŁĄCZNIE STAPLES I OFFICE DEPOT

Decyzją sądu wstrzymany został proces połączenia dwóch największych amerykańskich sieci detalicznych zajmujących się sprzedażą wyposażenia biurowego: Staples oraz Office Depot. Sąd przychylił się tym samym do wniosku Federalnej Komisji Handlu (FTC), która wskazywała, że połącznie spółek stworzyłoby monopolistę, który uniemożliwiałby konkurencję na rynku.

SŁABSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI KWARTALNE DISNEYA

Słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne opublikował Disney. Gigant w branży rozrywki podał, że jego zysk kwartalny wzrósł do 2,1 miliarda dolarów. Skorygowany kwartalny zysk na akcję tej firmy wyniósł 1,36 USD. To jednak mniej niż szacowane przez analityków 1,40 USD na akcję. Przychody firmy wyniosły w tym czasie 13,0 miliardów dolarów, wobec prognoz na poziomie 13,2 miliarda dolarów. Filmy, takie jak "Star Wars: The Force Awakens" i "Zootopia" pomogły Disneyowi w zwiększeniu zysków. Spadły jednak przychody Disneya z telewizji kablowej.

SŁABSZA OD PROGNOZ SPRZEDAŻ CARLSBERGA

Duński koncern browarniczy Carlsberg podał, że jego sprzedaż spadła w pierwszym kwartale 2016 r. mocniej niż się spodziewano. Sprzedaż spółki, po spadku o 3 proc., wyniosła 13,01 miliarda koron duńskich, czyli 1,99 miliarda dolarów. Analitycy oczekiwali na lepszy wynik i sprzedaż na poziomie 13,18 miliarda koron. Szczególnie rozczarował spadek sprzedaży Carlsberga w Azji – spadł on w I kwartale o 0,7 proc., a tymczasem na rynkach oczekiwano jej wzrostu o 2,0 proc.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY WZRÓSŁ O 0,4 PROC.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 6 maja o 0,4 proc. - podało Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 3,4 proc. Wskaźnik jest teraz o 18,6 proc. powyżej wartości sprzed roku.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W.BRYTANII WZROSŁA MNIEJ OD PROGNOZ

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w marcu o 0,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,2 proc., po korekcie z -0,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,2 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,1 proc., po korekcie. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu spadnie o 0,4 proc., po spadku przed korektą o 0,5 proc.

CHIŃSKA GOSPODARKA OSIĄGNIE ZAKŁADANY W TYM ROKU CEL PKB - WICEPREMIER

Chińska gospodarka zmaga się ze spowolnieniem tempa wzrostu, będzie jednak w stanie osiągnąć zakładany w tym roku cel PKB – oświadczył chiński wicepremier Zhang Gaoli. Wzrost gospodarczy w Chinach w ubiegłym roku spadł od najniższego poziomu od 25 lat i sięgnął 6,9 proc. Cel dla gospodarki wyznaczony przez chińskie władze na ten rok to wzrost w tempie 6,5-7 proc.

NA RYNKU ZŁOTA ROZPOCZĘŁA SIĘ NOWA HOSSA - JPMORGAN

Na rynku złota rozpoczęła się nowa, „bardzo długa” hossa – powiedziała w CNBC Sollita Marceli, kierująca działem fixed income, walut i surowców w JPMorgan. Jej zdaniem ceny złota w tym roku mogą sięgnąć jeszcze 1.400 dolarów z uncję. Ceny złota wzrosły w tym roku już 20 proc. W środę cena kruszcu przekroczyła poziom 1.275 dolarów z uncję.

WAŻY SIĘ POLITYCZNY LOS PREZYDENT BRAZYLII DILMY ROUSSEFF

Mimo kilku prób wstrzymania procedury impeachmentu wobec prezydent Brazylii Dilmy Rousseff prawdopodobne jest zawieszenie jej w funkcjach na maksymalnie pół roku, czyli na czas trwania procesu w Senacie o łamanie przepisów budżetowych. Polityczny los Rousseff w dużym stopniu zależy od wyniku posiedzenia w Senacie, które rozpoczyna się w środę, i na którym senatorowie zdecydują, czy rozpocząć procedurę impeachmentu wobec niepopularnej szefowej państwa. Zarzuca się jej, że pożyczała pieniądze z państwowych banków, by łatać dziury budżetowe, maskując w ten sposób skalę problemów gospodarczych Brazylii.

Oczekiwania na zmianę władzy w Brazylii wspierają wycenę brazylijskich aktywów. Indeks giełdy w Sao Paulo od swoich siedmioletnich minimów ze stycznia tego roku zyskał około 30 proc.

ŁOTWA ZOSTANIE CZŁONKIEM OECD

Władze Łotwy ogłosiły, że kraj otrzymał zaproszenie do przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD. Rada OECD podjęła tę decyzję na środowym spotkaniu państw członkowskich. Krok OECD jest związany z decyzją łotewskich władz o zamknięciu w marcu banku podejrzanego o pranie pieniędzy klientów z państw byłego Związku Radzieckiego. OECD w ramach warunków łotewskiej akcesji wymagała od władz uzdrowienia sektora bankowego. Połowa z około 26 łotewskich banków komercyjnych obsługuje wyłącznie klientów z Rosji lub byłych republik radzieckich.

>>> Polecamy: Przegląd wiadomości ze spółek - 11 maja 2016 r.