"Po dwóch miesiącach [od powołania do zarządu PHN] mogę powiedzieć, że na wiele spraw patrzymy z optymizmem, mamy nadzieję, że w trudnej sytuacji rynkowej znajdziemy odpowiedź na pustostany i spadające stawki w klasie A. Prowadzimy bardzo duże rozmowy z najemcami. Współpraca pomiędzy spółkami Skarbu Państwa ma w tej chwili korzystny wymiar, spółki te podchodzą do współpracy z innymi w sposób priorytetowy. My chcemy być taką firmą, która będzie zapewniała powierzchnię biurową dla spółek Skarbu Państwa" - powiedział Jankiewicz podczas konferencji prasowej.

"Spółki Skarbu Państwa wynajmują bardzo dużo powierzchni w Warszawie, ale bardzo mało u nas. Jeśli staną się naszymi partnerami, to jest wiele firm prywatnych, które w ich [bezpośrednim] otoczeniu chcą być" - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że współpraca ze spółkami SP będzie miała w 100% rynkowy wymiar.

Prezes pytany, czy spółki SP mogą być zainteresowane prestiżową lokalizacją w planowanym przez PHN biurowcu City Tower przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie wskazał, że "są takie, które będzie na to stać".

"W tej inwestycji prowadzimy rozmowy z potencjalnymi anchor tenantami [kluczowymi najemcami]. Musi być jakiś anchor tenant, to może być spółka SP, ale rozmawiamy też z prywatnymi podmiotami" - wyjaśnił Jankiewicz.

Poinformował także, że dla inwestycji City Tower spółka oczekuje otrzymania pozwolenia na budowę w III kw. tego roku, przygotowuje się do wyburzenia obecnie istniejącego tam obiektu i jest w końcowej fazie wyboru firmy komercjalizującej.

"Niedługo zakomunikujemy wejście w fazę inwestycji. Zakładam, że czynsz będzie wysoki, myślę, że to będzie prestiżowy projekt. Nie przywiązywałbym się też do aktualnie podawanej wielkości powierzchni" - podsumował prezes.

City Tower przy ul. Świętokrzyskiej 36 ma być biurowcem klasy A o powierzchni najmu (wg wstępnych założeń) ok. 40 tys. m2. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane na 2017 r., zakończenie na 2021 r. Capex inwestycji sięga 400 mln zł.

Polski Holding Nieruchomości jest holdingiem obejmującym 50 spółek i 4 podmioty JV. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w lutym 2013 r. W 2015 r. skonsolidowane przychody operacyjne PHN sięgnęły 159,7 mln zł, w tym przychody z najmu wyniosły 127,4 mln zł.

(ISBnews)