Indeks Euro Stoxx 600 zyskuje 0,3 proc. Po dobrym odczycie niemieckiego PKB, który wskazał na jego wzrost w pierwszym kwartale o 0,7 proc. kdk, co jest najlepszym wynikiem tej gospodarki od dwóch lat zyskuje niemiecki DAX. Główny indeks giełdy we Frankfurcie rośnie o 0,5 proc.

Po lepszych od oczekiwań danych z USA, które wskazały na silny wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu, nieznacznie nad kreską są kontrakty na indeks S&P 500.

Dane z USA umacniają dolara. Kurs EUR/USD spada do poziomu 1,131 co oznacza, że amerykańska waluta jest najsilniejsza w stosunku do euro od końca kwietnia.

Umocnienie dolara szkodzi wycenie denominowanej w tej walucie ropy naftowej. Cena Brent spada o 1 proc. i kształtuje się na poziomie 47,6 dolarów za baryłkę.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE NA TEMAT SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W USA

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu wzrosła o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,8 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w kwietniu wzrosła o 0,8 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

W marcu sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,3 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w marcu o 0,4 proc. mdm. po korekcie wobec wzrostu o 0,2 proc. przed korektą.

CENY PRODUKCJI W USA W KWIETNIU W GÓRĘ O 0,2 PROC. MDM

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w kwietniu o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,1 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w kwietniu wzrósł o 0,9 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 0,9 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 0,9 proc. i wzrostu o 0,8 proc.

FED POWINIEN PODNIEŚĆ STOPY PROCENTOWE, JEŚLI DANE BĘDĄ DOBRE – ROSENGREN

Fed powinien podnieść stopy procentowe, jeśli dane z gospodarki amerykańskiej potwierdzą w drugim kwartale wzrost inflacji oraz, że rynek pracy w USA jest silny – stwierdził przewodniczący oddziału Fed z Bostonu Eric Rosengren. Szef Fed z Bostonu ocenił również, że rynki finansowe są zbyt pesymistyczne w swojej ocenie obecnej sytuacji w amerykańskiej gospodarce.

DOBRY WYNIK NIEMIECKIEJ GOSPODARKI W PIERWSZYM KWARTALE

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w pierwszym kwartale 2016 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych – wynika ze wstępnych wyliczeń. To najlepszy wynik niemieckiej gospodarki od 2 lat. Rynek spodziewał się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w pierwszym kwartale o 1,6 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,5 proc.

NIŻSZY NIŻ WSTĘPNIE SZACOWANO WZROST PKB W STREFIE EURO W I KWARTALE

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,5 proc. kdk - poinformował Eurostat w drugim wyliczeniu. Wstępnie prognozowano, że PKB w pierwszym kwartale kdk wzrósł o 0,6 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w pierwszym kwartale o 1,5 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,6 proc.

NIŻSZA OD OCZEKIWAŃ SPRZEDAŻ JC PENNY

Amerykańska sieć detaliczna JC Penny zanotowała w pierwszym kwartale słabsze od oczekiwań wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale. Sprzedaż spółki w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 2,81 mld dolarów, podczas gdy rynek zakładał wynik 2,92 mld dolarów. Strata netto spółki w pierwszym kwartale wyniosła 32 ceny wobec zakładanej przez rynek straty na poziomie 37 centów. (PAP)