Szydło spotkała się z dziennikarzami w Rzymie na krótkiej konferencji. Jak relacjonowała, mówiła Franciszkowi o przygotowaniach do ŚDM.

"Mówiłam o tym, że młodzi ludzie czekają, cieszą się na jego przyjazd do Polski. Rozmawialiśmy też o polskich rodzinach, rozmawialiśmy o Polsce, papież bardzo podziękował, cieszył się, z tego, że w Polsce wprowadzane są programy, które mają wspierać też rodziny" - powiedziała premier.

Podkreśliła, że ta bardzo dobra rozmowa była dla niej wielkim wzruszeniem i wielkim przeżyciem. Jak dodała, papież czeka na to, żeby spotkać się z młodymi Polakami. "Zaprosiłam jeszcze raz Ojca Świętego do Polski, mówiłam, że czekamy" - relacjonowała.

Szefowa polskiego rządu zapewniła, że dołoży wszelkich starań, żeby wizyta papieża i młodzieży z całego świata była bezpieczna. "Czekamy na nich, zrobimy wszystko, żeby te dni były wspaniałe i przyniosły dla nas, dla polskiego państwa wspaniałe owoce" - mówiła dziennikarzom.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

Jak relacjonowała premier Szydło, po audiencji u papieża spotkała się również z szefem watykańskiej dyplomacji, arcybiskupem Paulem Gallagherem.

Przed audiencją u papieża Franciszka Beata Szydło wzięła udział w mszy przy grobie świętego Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej. W piątek mija 35 lat od zamachu na papieża Polaka. "To przeżycie jest wyjątkowe i z tego powodu, że mogliśmy rano pomodlić się, przy jego grobie, była msza święta w intencji ojczyzny" - mówiła premier dziennikarzom. 13 maja 1981 r. na placu św. Piotra do papieża strzelał turecki terrorysta Mehmet Ali Agca. Zamachowca schwytano natychmiast po ataku, skazano go na dożywocie. W 1983 r. Jan Paweł II odwiedził go w rzymskim więzieniu. W 2000 r. zamachowiec został ułaskawiony.

Z Watykanu Magdalena Cedro (PAP)