Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,05 proc. i wyniósł 17.535,32 pkt.

S&P 500 spadł o 0,85 proc. i wyniósł 2.046,61 pkt. Indeks ten jest najniżej od miesiąca.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,41 proc. do 4.717,68 pkt.

Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych była publikacja lepszych od oczekiwań danych z USA, które wskazały na silny, najmocniejszy od ponad roku, wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu.

Dobre dane mogą okazać się argumentem za podwyższeniem stóp procentowych przez Fed na najbliższym posiedzeniach. Perspektywa podwyżek kosztu kredytu w USA szkodziła w piątek w wycenie amerykańskich akcji.

„Na rynku mówi się o tym, że dobre dane o sprzedaży detalicznej mogą skłonić Fed do podwyżki stóp w czerwcu” – powiedział w CNBC Jack Ablin, dyrektor inwestycyjny w BMO Private Bank.

Poza sprzedażą detaliczną wyraźnie lepszy od oczekiwań był również odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów za maj, dodatkowo na wzrost wskazały dane na temat amerykańskiej inflacji PPI.

Po lepszych od oczekiwań danych z USA wyraźnie umacniał się dolar. Kurs EUR/USD spadł w trakcie sesji do poziomu 1,13 co oznacza, że amerykańska waluta jest najsilniejsza w stosunku do euro od końca kwietnia.

Umocnienie dolara szkodzi wycenie denominowanej w tej walucie ropy naftowej. Cena Brent spada o 0,5 proc. i kształtuje się na poziomie 47,8 dolarów za baryłkę.

Ze spółek w USA spadkami bardzo słaby dla sektora tydzień zakończyła branża detaliczna. Spadki w sektorze to wynik rozczarowujących wyników kwartalnych, które w tym tygodniu podały duże amerykańskie sieci detaliczne. W piątek spadkom w branży przewodziła siec domów handlowych Nordstrom po tym jak spółka poinformowała o obniżeniu prognozy finansowej na ten rok.

Traciły również akcje innej spółki z tej branży JC Penney, spółka ta podała przed sesją wyniki, z których wynika, że w pierwszych trzech miesiącach zanotowała ona spadek sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Po silnych spadkach w ostatnim czasie, w piątek próbował się odbijać kurs akcji Apple. W czwartek kurs technologicznego giganta znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2014 roku.

Wzrostami sesję zakończyły giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx 600 zyskał 0,7 proc. Po dobrym odczycie niemieckiego PKB, który wskazał na jego wzrost w pierwszym kwartale o 0,7 proc. kdk, co jest najlepszym wynikiem tej gospodarki od dwóch lat, zyskiwał niemiecki DAX. Główny indeks giełdy we Frankfurcie wzrósł o 0,9 proc.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE NA TEMAT SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W USA

Sprzedaż detaliczna w USA w kwietniu wzrosła o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,8 proc. mdm. To najmocniejszy wzrost tego wskaźnika od marca ubiegłego roku. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w kwietniu wzrosła o 0,8 proc. mdm, tutaj spodziewano się wzrostu o 0,5 proc. mdm.

W marcu sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,3 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w marcu o 0,4 proc. mdm. po korekcie wobec wzrostu o 0,2 proc. przed korektą.

CENY PRODUKCJI W USA W KWIETNIU W GÓRĘ O 0,2 PROC. MDM

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w kwietniu o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,1 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w kwietniu wzrósł o 0,9 proc., po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 0,9 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 0,9 proc. i wzrostu o 0,8 proc.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA W MAJU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w maju 95,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Spodziewano się w maju wskaźnika na poziomie 89,5 pkt. W kwietniu wskaźnik wyniósł 89,0 pkt.

ZAPASY NIESPRZEDANYCH TOWARÓW W USA W MARCU W GÓRĘ MOCNIEJ OD PROGNOZ

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w marcu o 0,4 proc. mdm. Analitycy spodziewali się marcu wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. mdm. W lutym wskaźnik zapasów spadł o 0,1 proc. mdm.

FED POWINIEN PODNIEŚĆ STOPY PROCENTOWE, JEŚLI DANE BĘDĄ DOBRE – ROSENGREN

Fed powinien podnieść stopy procentowe, jeśli dane z gospodarki amerykańskiej potwierdzą w drugim kwartale wzrost inflacji oraz, że rynek pracy w USA jest silny – stwierdził przewodniczący oddziału Fed z Bostonu Eric Rosengren. Szef Fed z Bostonu ocenił również, że rynki finansowe są zbyt pesymistyczne w swojej ocenie obecnej sytuacji w amerykańskiej gospodarce.

DOBRY WYNIK NIEMIECKIEJ GOSPODARKI W PIERWSZYM KWARTALE

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w pierwszym kwartale 2016 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych – wynika ze wstępnych wyliczeń. To najlepszy wynik niemieckiej gospodarki od 2 lat. Rynek spodziewał się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w pierwszym kwartale o 1,6 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,5 proc.

NIŻSZY NIŻ WSTĘPNIE SZACOWANO WZROST PKB W STREFIE EURO W I KWARTALE

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,5 proc. kdk - poinformował Eurostat w drugim wyliczeniu. Wstępnie prognozowano, że PKB w pierwszym kwartale kdk wzrósł o 0,6 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w pierwszym kwartale o 1,5 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,6 proc.

NIŻSZA OD OCZEKIWAŃ SPRZEDAŻ JC PENNY

Amerykańska sieć detaliczna JC Penny zanotowała w pierwszym kwartale słabsze od oczekiwań wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale. Sprzedaż spółki w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 2,81 mld dolarów, podczas gdy rynek zakładał wynik 2,92 mld dolarów. Strata netto spółki w pierwszym kwartale wyniosła 32 ceny wobec zakładanej przez rynek straty na poziomie 37 centów. (PAP)