- MON informuje:

W dniach 2-3 czerwca br., podczas targów Pro Defense w Ostródzie, odbędzie się Kongres organizacji proobronnych państw członkowskich NATO i krajów partnerskich Sojuszu.

Organizatorem dwudniowego kongresu przedstawicieli organizacji proobronnych z Polski, państw członkowskich NATO oraz innych krajów europejskich jest stowarzyszenie obronne FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią), przy współudziale Biura do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Expo Mazury SA.

Celem kongresu jest wymiana doświadczeń w kontekście tworzenia w Siłach Zbrojnych RP nowego rodzaju wojsk, którym będą wojska Obrony Terytorialnej oraz prezentacja organizacji i stowarzyszeń proobronnych działających w Polsce, będących źródłem osobowym powstającej OT. W trakcie kongresu odbędzie się dyskusja na temat działalności organizacji proobronnych w Polsce i innych krajach członkowskich i partnerskich NATO oraz perspektyw wykorzystania ich potencjału w systemie bezpieczeństwa państwa.

W celu wymiany doświadczeń do udziału w kongresie zaproszeni zostali przedstawiciele krajów europejskich posiadających sprawnie funkcjonujące organizacje proobronne. Dyskusja będzie miała na celu wskazanie najbardziej optymalnego systemu bezpieczeństwa państwa, uwzględniającego realne wsparcie ze strony organizacji proobronnych.

Kongres jest wydarzeniem towarzyszącym targom Pro Defense. To pierwsze i największe tego typu wydarzenie w Polsce i Europie. Targom i kongresowi towarzyszyć będą szkolenia, warsztaty, prezentacje i pokazy. Pro Defense skierowane jest do każdego obywatela, któremu bliskie jest pojęcie patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem członków organizacji proobronnych i paramilitarnych, uczniów klas mundurowych i studentów kierunków wojskowych, miłośników militariów, a także survivalu i outdooru.

Kongres organizowany jest pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)