Podczas trzydniowego kongresu, wśród blisko stu debat i dyskusji, zaplanowano m.in. fora współpracy gospodarczej: Afryka-Europa Centralna i Europa-Chiny, a także spotkania gospodarcze: Polska-Kraje Półwyspu Arabskiego, Indie-Europa Centralna i - po raz pierwszy na kongresie - Polska-Japonia.

Wśród uczestników kongresu będą szefowie większości resortów gospodarczych lub ich zastępcy oraz prezesi wiodących firm i instytucji. Organizatorzy zapowiadają m.in. przyjazd unijnego komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera, niewykluczony jest też udział innych przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Miejscem obrad będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, zaliczone przez Stowarzyszenie Architektów Polskich do najlepszych obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce w 2015 r., a także pobliska hala widowiskowo-sportowa Spodek i przestrzeń między nimi.

Właśnie w Spodku w czwartek i piątek odbędzie się europejskie spotkanie startupów - European Start-up Days – wydarzenie, które odwiedzi 2 tys. osób. Organizatorzy deklarują, że chcą stworzyć przestrzeń otwartego dialogu startupów, inwestorów i organizacji wsparcia biznesu – stąd pomysł imprezy integrującej startupy i korporacje, twórców globalnych marek, biznesowych wizjonerów i odkrywców.

Swoje pomysły zaprezentują laureaci konkursu Start-up Challenge, do którego zgłosiło się ponad 200 innowacyjnych firm. W Katowicach pokazane zostaną najciekawsze projekty - od aplikacji mobilnych, rozwiązań dla biznesu wykorzystujących tzw. chmury, przez produkcję markerów diagnostycznych, sztucznej krwi, owadów, po rozwiązania monitorujące oraz rozszerzające rzeczywistość.

Wśród wyróżnionych w konkursie Start-up Challenge projektów jest Vizum – idea z pogranicza Smart City, Smart Building, Big Data i IoT - platforma monitorująca wszystko, co dzieje się w budynkach; pozwalająca zobaczyć „wszystko wszędzie", wiedzieć jak pracuje personel i podwykonawcy, jakie panują warunki środowiskowe i w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje z nieruchomością. Rozwiązanie pomaga w efektywnym zarządzaniu obiektami komercyjnymi.

NanoSanguis, kolejny z wyróżnionych startupów, to firma stworzona w odpowiedzi na problem niedoborów krwi w szpitalach; rozwiązaniem może być technologia wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi. Produkt, w przeciwieństwie do pobranej od dawców krwi naturalnej, może być przechowywany w szpitalu co najmniej rok, stosowany niezależnie od grupy krwi pacjenta i nie wymaga drogich badań diagnostycznych. „Sztuczna krew” ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

Na stoiskach startupów zaprezentowane będą najnowsze osiągnięcia robotyki i automatyki przemysłowej oraz autonomicznej robotyki mobilnej, rozwiązania wykorzystujące wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, narzędzia do prezentacji obiektów 3D oraz platforma pozwalająca użytkownikom biznesowym na samodzielnie tworzenie aplikacji zarządzania biznesowego i analityki, „google analytics dla świata rzeczywistego”. Będą też narzędzia do oszczędzania energii w systemach komputerowych, technologie usprawniające działanie marketingu w handlu wraz z personalizacją przekazu oraz platforma do autoryzacji dokumentów i podpisywania umów przez internet.

Organizatorzy kongresu kontynuują projekt EEC – Liderzy Przyszłości, którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w życiu publicznym. W ramach tego przedsięwzięcia ze studentami spotkają się w tym roku minister finansów, przedstawiciele wielkich firm i instytucji, ambasador Polski w Etiopii oraz prezydent Słupska.

W obszernym programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest ok. 100 debat ujętych w kilkunastu blokach tematycznych. Wśród głównych nurtów: digitalizacja i różne aspekty cyfrowej rewolucji w gospodarce, wpływ sytuacji geopolitycznej w Europie i świecie na bezpieczeństwo oraz na przyszłość europejskiej integracji i szanse globalnej ekspansji gospodarczej, powiązania energetyki i jej zaplecza surowcowego z przemysłem i polityką klimatyczną oraz innowacyjność i będący jej nośnikiem młody biznes. W drugim dniu kongresu równolegle odbywać się będzie nawet 17 sesji tematycznych.

„Przez trzy dni Katowice będą biznesową stolicą Europy. Przyjmujemy znamienitych gości z całego świata. Miasto i Strefa Kultury znajdą się w centrum zainteresowania mediów. Bardzo nam zależy, by organizacja przebiegła sprawnie, a mieszkańcy Katowic w jak najmniejszym stopniu odczuwali skutki sąsiedztwa tak wielkiej imprezy” – mówi inicjator kongresu, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, który sugeruje mieszkańcom rozważenie ograniczenia korzystania z samochodów w centrum miasta w czasie trwania kongresu.

W trakcie imprezy zaplanowano wręczenie wyróżnień w piątej edycji plebiscytu Top Inwestycje Komunalne oraz w organizowanym po raz drugi konkursie „Mieszkam tu - mądre pomysły na mądre miasto”, promującym najciekawsze projekty realizowane w Polsce z budżetów obywatelskich. Agenda wydarzenia obejmuje też konwent marszałków województw wraz z debatą na temat wyzwań i priorytetów polityki regionalnej oraz spotkanie komisji skarbników Unii Metropolii Polskich. (PAP)