Kontrakty na Euro Stoxx 50 tracą 0,171 proc., FTSE 100 zniżkują o 0,360 proc., CAC 40 futures w dół o 0,325 proc.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w kwietniu o 6,0 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,5 proc., po wzroście poprzednio o 6,8 proc.

Chińska sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła zaś rdr o 10,1 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,6 proc.

"Globalny wzrost gospodarczy nadal jest kruchy, a wokół Chin i Fed nadal mamy niepewność" - mówi Shane Oliver, analityk AMP Capital Investors Ltd. w Sydney.

"Podwyżka stóp procentowych w USA w czerwcu albo w lipcu wydaje się niepewna, jest za to szansa takiego ruchu we wrześniu" - mówi analityk AMP.

Tymczasem na globalnych rynkach paliw drożeje ropa naftowa. Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,7 proc. w reakcji na oceny analityków Goldman Sachs, że na rynku już jest deficyt surowca, wcześniej niż prognozowano.

Eksperci Goldman Sachs Group Inc. wskazują, że na rynkach paliw już jest deficyt ropy, wcześniej niż się tego spodziewano, bo chińskie rafinerie przerabiają teraz rekordowe ilości surowca.

Chińczycy przerabiali w kwietniu 10,93 mln baryłek ropy dziennie. Tymczasem krajowa produkcja ropy spadła w Chinach do najniższego poziomu od 14 miesięcy - wynika z danych chińskich władz.

Goldman Sachs szacował, że braki ropy mogą być widoczne na rynkach, ale dopiero w III kwartale. Tymczasem sytuacja się zmieniła, bo rośnie popyt na ropę, a jej produkcja spada.

W poniedziałek o 14.30 inwestorzy poznają wskaźnik aktywności przetwórczej w okręgu Nowy Jork w maju, tzw. Empire Manufacturing, a o 16.00 będzie opublikowany wskaźnik z rynku nieruchomości w maju przez NAHB. (PAP)