Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,0 proc. i wyniósł 17.710,71 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,98 proc. i wyniósł 2.066,66 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,22 proc. do 4.775,46 pkt.

Po silnych spadkach w ostatnim czasie zyskiwały akcje Apple. Kurs producenta iPhonów rósł o ponad 3 proc. Wycenie akcji Apple pomaga informacja o zaangażowaniu się Warrena Buffeta w akcje spółki. W ubiegłym tygodniu kurs technologicznego giganta znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2014 roku.

Nieznacznie tracił kurs Pfizera. Koncern farmaceutyczny poinformował o planie przejęcia Anacor Pharmaceuticals. Wartość transakcji to 5,2 mld dolarów.

Wyraźne rosły ceny ropy naftowej, co pomagało notowaniom koncernów paliwowych. Brent jest na najwyższym poziomie od listopada. Wycenie surowca pomaga raport Goldman Sachs, w którym analitycy banku podwyższyli prognozę dla cen surowca oraz ocenili, że na rynku ropy pojawił się deficyt.

Po słabszych od oczekiwań danych z USA – rozczarował majowy odczyt indeksu aktywności w rejonie Nowy Jork – osłabiał się dolar. Amerykańska waluta oddaje tym samym część wzrostów notowanych w ostatnich dwóch tygodniach. W ubiegłym tygodniu kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,13 co oznacza, że amerykańska waluta była najsilniejsza w stosunku do euro od końca kwietnia.

Z innych ważniejszych danych rynek poznał rozczarowujące odczyty makroekonomiczne z Chin. Słabsze od oczekiwań okazały się kwietniowe dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z tej gospodarki.

Po kolejnej w ostatnim czasie interwencji werbalnej ze strony japońskich władz osłabiał się jen. Kurs USD/JPY idzie w górę do poziomu 108,3 po tym, jak wiceminister finansów Japonii zasugerował możliwość interwencji na rynku walutowym.

Wzrostami zakończyła się poniedziałkowa sesja na części giełd w Europie. Niemiecki DAX poszedł w górę o 0,92 proc., brytyjski FTSE zyskał 0,21 proc., a francuski CAC 40 zniżkował o 0,18 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA CHIN W KWIETNIU WZROSŁA SŁABIEJ OD PROGNOZ

Sprzedaż detaliczna w Chinach w kwietniu wzrosła rdr o 10,1 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,6 proc. W kwietniu sprzedaż wzrosła rdr YTD o 10,3 proc., po wzroście w marcu o 10,3 proc. i wobec oczekiwanych w IV 10,4 proc.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁU W CHINACH

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w kwietniu o 6,0 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,5 proc., po wzroście poprzednio o 6,8 proc. W kwietniu produkcja rdr YTD wzrosła o 5,8 proc. wobec oczekiwanego teraz wzrostu o 6,1 proc. Miesiąc wcześniej produkcja ta wzrosła o 5,8 proc,

SPADEK INDEKSU AKTYWNOŚCI WYTWÓRCZEJ W STANIE NOWY JORK W MAJU

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w maju do minus 9,02 pkt. z plus 9,56 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 6,5 pkt.

INDEKS NAHB BEZ ZMIAN W MAJU

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł w maju 58 pkt. Analitycy oczekiwali indeksu w maju na poziomie 59 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 58 pkt.

NA RYNKU ROPY NAFTOWEJ WCZEŚNIEJ NIŻ TO ZAKŁADANO POJAWIŁ SIĘ DEFICYT – GOLDMAN SACHS

Eksperci Goldman Sachs Group Inc. wskazują, że na rynku ropy naftowej wcześniej niż to zakładano pojawił się deficyt. Bank szacował, że braki ropy mogą być widoczne na rynkach, ale dopiero w trzecim kwartale. Tymczasem sytuacja się zmieniła, bo rośnie popyt na ropę, a jej podaż spada w wyniku zakłóceń wydobycia w takich krajach jak Nigeria, Wenezuela, USA czy Chiny. Bank podwyższył swoje szacunki cen ropy. Goldman Sachs prognozuje, że średnia cena ropy WTI wyniesie w tym roku 44,60 USD za baryłkę wobec szacowanych wcześniej 38,40 USD/b.

WICEMINISTER FINANSÓW JAPONII SUGERUJE MOŻLIWOŚĆ INTERWENCJI NA RYNKU WALUTOWYM

W poniedziałek gotowość do interwencji japońskiego rządu na rynku walutowym zasugerował wiceminister finansów tego kraju, odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe Masatsugu Asakawa. Stwierdził on, że wysoka zmienność kursu walutowego może mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Asakawa powiedział również, że przedstawiciele krajów grupy G20 zastanawiają się jakie działania należy podejmować wobec nadmiernych ruchów na rynku walutowym.

SĄ ARGUMENTY ZA PODWYŻKĄ FED W CZERWCU - LACKER

Argumenty za podwyżką stóp procentowych przez Fed w czerwcu są „całkiem mocne” – powiedział w wywiadzie dla Washington Post przewodniczący oddziału Fed z Richmond Jeffrey Lacker. Wskazał on, że za podwyżką przemawia wzrost inflacji w USA oraz poprawa na rynku pracy. Dodał, że spowolnienie wzrostu w amerykańskiej gospodarce w pierwszym kwartale było prawdopodobnie tymczasowe.

WARREN BUFFET POINFORMOWAŁ O ZAANGAŻOWANIU W AKCJE APPLE

Holding Berkshire Hathaway, którego prezesem jest Warren Buffet poinformował o swoim zaangażowaniu w akcje Apple. Berkshire Hathaway pod koniec kwartału posiadał 9,81 mln akcji technologicznego giganta wartych 1,07 mld dolarów. Berkshire Hathaway jest tym samym 56. największym akcjonariuszem Apple – wynika z szacunków Bloomberga.

PFIZER PRZEJMIE ANACOR PHARMACEUTICALS

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer przejmie spółkę Anacor Pharmaceuticals, będącą między innymi właścicielem prototypu leku na egzemę. Wartość transakcji to 5,2 mld dolarów i ma ona zostać zakończona w trzecim kwartale. Wcześniej w tym roku Pfizer nieskutecznie próbował przejąć producenta botoksu firmę Allergan. (PAP)