Gorenje ma 50 mln euro kredytu z EBI na innowacjeWarszawa, 17.05.2016 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Gorenje siedmioletniego kredytu w wysokości 50 mln euro na badania wspierające innowacyjność, podała spółka.

Gorenje sfinansuje z kredytu czteroletni program wydatków na badania, rozwój i innowacje w celu opracowania nowych urządzeń gospodarstwa domowego i ulepszenia obecnych produktów firmy.

"Kredyt z EBI przyczyni się to bardzo pożądanego wzmocnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki dzięki wsparciu dla działań badawczo-rozwojowych Gorenje i dla produkcji innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska urządzeń elektrycznych w różnych państwach UE" - skomentował wiceprezes EBI László Baranyay, cytowany w komunikacie.

W ramach swojej strategii na lata 2016-2020 Gorenje planuje zwiększenie udziału innowacyjnych produktów w sprzedaży do 30%.

"Traktujemy kredyt od EBI jako wyraz zaufania i wsparcia dla osiągania przez nas ambitnych celów strategicznych i dalszego rozwijania Grupy Gorenje" - powiedział prezes Gorenje Franjo Bobinac, także cytowany w komunikacie.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Ok. 92% jej przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo-Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku giełd w Warszawie i w Lublanie.

(ISBnews)