"Pod koniec czerwca chcemy wypracować fundamenty strategii, a jeśli chodzi o jej pełną wersję - jeszcze nie potrafimy podać terminu, zwłaszcza, że od czerwca funkcję obejmuje nowy prezes" - powiedział Strusiński na spotkaniu z dziennikarzami.

Według jego słów, pod kierownictwem nowego prezesa zakładane jest ustandardyzowanie strategii i określenie kierunków długoterminowych.

"Są obszary, gdzie jesteśmy pewni, że możemy ogrywać czołową rolę, jak energetyka, smart city, airport automation (obok kontraktów w Polsce są plany wyjścia za granicę), stabilny rozwój data center - te rzeczy się bronią i ciężko z nimi biznesowo dyskutować. Wierzymy, że to, nad czym pracujemy będzie wartościowym aktywem dla nowego prezesa" - dodał Strusiński.

Spółka ma intencję wypracowania powtarzalnych produktów w najbardziej obiecujących segmentach. Kończy chociażby prace nad symulatorem pojazdów szynowych i rozpoczyna proces jego komercjalizacji (kolejne symulatory mogą obejmować obsługę lotniskową, czy zarządzanie kryzysowe). Ponadto zakładane jest wypracowanie oszczędności kosztowych w segmencie desktop management services (DMS).

Docelowo, władze Qumaka zakładają, że własne produkty "powtarzalne" mają mieć po 2020 roku (końcu kolejnej perspektywy unijnej) istotny udział w przychodach i pozytywny wpływ na rentowność.

Stratę w I kw. 2016 roku władze Qumaka tłumaczą "świadomą inwestycją" w kolejne okresy (ponoszenie istotnych kosztów osobowych zatrudnionych specjalistów) i oczekują rekompensaty tej inwestycji w umowach oczekiwanych w kolejnych okresach. Qumak liczy na utrzymanie swojej dotychczasowej skuteczności wygrywania kontraktów na poziomie przekraczającym 30%. Spółka przypomina, że wysoka baza porównawcza w I kw. 2015 to efekt końca rozliczeń kontraktów ze starej perspektywy.

"Zakładamy, że ten rok będzie wymagający, ale zakończymy go na plusie" - podsumował p.o. prezesa i dyrektor finansowy Marek Tiahnybok.

Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań.

(ISBnews)