Wśród zadań Gwardii Narodowej szefowa komisji ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania korupcji Irina Jarowaja wymieniła "przeciwdziałanie takim współczesnym zagrożeniom jak terroryzm, ekstremizm, przestępczość zorganizowana", czyli - jak powiedziała - "zapewnianie maksymalnej ochrony życia i bezpieczeństwa obywateli Rosji".

Projekt przewiduje, że członkowie Gwardii będą mogli używać nadzwyczajnych środków, jak broń palna, bez uprzedzenia przy bezpośrednim zagrożeniu dla obywateli albo samych funkcjonariuszy.

W kwietniu prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego przekształcone w Gwardię Narodową zostały wojska wewnętrzne MSW Rosji.

Dekret głosił, że "w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli, obrony prawa i swobód człowieka i obywatela" prezydent postanowił przekształcić wojska wewnętrzne MSW Rosji w wojska Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej. Niektórzy krytycy twierdzili wówczas, że utworzenie nowej formacji świadczy o obawach Kremla związanych z możliwymi antyrządowymi protestami w odpowiedzi na pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Lider lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski oświadczył w czasie środowej debaty, że utworzenie Gwardii Narodowej jest niezbędne, aby powstrzymać "wszelkich buntowników, rewolucjonistów i ekstremistów". "Gdyby Gorbaczow przyjął taką ustawę, nie byłoby roku 1991" - dodał, apelując o rekrutowanie do szeregów Gwardii "młodych patriotów".(PAP)