Po sprawozdaniu Fed dolar umacnia się w relacji do EUR i do PLNWarszawa, 19.05.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Dziś USD może się nadal umacniać, po wczorajszej publikacji sprawozdania z posiedzenia Fed, które wskazuje na możliwość poniesienia amerykańskich stóp już w czerwcu. Warto zwracać dziś uwagę na dane makroekonomiczne z USA, na które rynek walutowy jest obecnie bardziej wrażliwy niż zwykle. Na kursie PLN ponownie bardziej ciąży ryzyko polityczne.

W środę na rynku walutowym utrzymywała się wysoka zmienność, która może być kontynuowana również dzisiaj. Powodem takiego stanu rzeczy jest opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, z którego wynika, iż już podczas najbliższego, czerwcowego posiedzenia Fed możliwa jest podwyżka stóp procentowych w USA. Inwestorzy mogą zatem dyskontować tę informacje, co wpływać będzie na umacnianie się amerykańskiej waluty.

Po wczorajszym, silnym spadku kursu EUR/USD, dziś rynek kwotowany jest na poziomie 1,1220, czyli w okolicy dołków z drugiej połowy kwietnia. Z perspektywy analizy technicznej pułap ten stanowi istotne wsparcie, którego przebicie może ułatwić parze dalszy ruch „na południe". Kolejne wsparcie ulokowane jest na poziomie 1,1160. Pozycje krótkie, czyli na spadek wartości EUR/USD, zaczynają już dominować wśród inwestorów, którzy przeprowadzają transakcje na rynku Forex poprzez platformę transakcyjną CMC Markets. Obecnie 53% z nich znajduje się po tej stronie rynku, a od wczoraj ich liczba wrosła o 7 pkt. proc.

Umocnienie się dolara odzwierciedlone jest również na parze USD/PLN, która wczoraj z łatwością pokonała barierę 3,90 i obecnie znajduje się w okolicy poziomu 3,9200. W sytuacji wzmożonego popytu na amerykańską walutę, a także wzrostu obaw o polskie kwestie polityczne, nie można wykluczyć, iż rynek w dłuższym horyzoncie czasu będzie kierował się w okolice psychologicznej bariery 4 złotych za dolara. Utrzymania się wzrostów oczekuje obecnie 67% klientów CMC Markets.

Co ciekawe, również na parze EUR/PLN obserwujemy obecnie ruch wzrostowy, co świadczy o tym, iż inwestorzy zagraniczni, w świetle zacieśniania polityki monetarnej w USA, rezygnują z bardziej ryzykownych inwestycji.

W kalendarium warto dziś zwrócić uwagę na cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku, gdyż wrażliwość na tego typu publikacje może być obecnie dość duża. Pozytywny wydźwięk danych może w świetle wczorajszych doniesień zwiększać w oczach inwestorów prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych i umacniać dolara. Dla rodzimego rynku ważniejsze od danych pozostaną obawy związane z ultimatum Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, jednak mimo wszystko warto przyjrzeć się popołudniowym odczytom dotyczącym polskiej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)