Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w trakcie kwietniowego posiedzenia było zdania, że decyzja o podwyżce stóp procentowych w czerwcu będzie wskazana, jeśli gospodarka amerykańska będzie dalej wykazywała poprawę – wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed, opublikowanego w środę.

"Większość członków FOMC było zdania, że jeśli napływające dane będą wskazywały na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w drugim kwartale - jeśli warunki na rynku pracy będą ulegały poprawie oraz inflacja będzie zmierzała w kierunku 2 proc. celu - wtedy decyzja o podwyżce stóp procentowych w czerwcu będzie właściwa" - napisano w "minutes".

Wcześniej w środę prezes Fed z Atlanty Dennis Lockhart ocenił, że dwie lub trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w tym roku mogą być wskazane. "Podwyżki uzasadnia sytuacja w gospodarce USA, w tym rosnąca inflacja" – stwierdził Lockhart w trakcie seminarium zorganizowanym przez serwis informacyjny Politico.

Szef Fed z San Francisco John Williams, który również brał udział w tym wydarzeniu powiedział z kolei, że „stopniowa zmiana wysokości stóp procentowych oznacza ich dwie, trzy podwyżki”. I dodał, że jego zdaniem dane napływające w ostatnim czasie z gospodarki USA były „zachęcające”.

"Bankierzy z Fed wykazują niespodziewanie mocne pragnienie podwyższenia stóp procentowych już w czerwcu. Ale teraz nikt nie wie, co właściwie zrobią" - ocenia komentarze z Fed i "minutki" Mitsushige Akino, ekonomista Ichiyoshi Asset Management Co. w Tokio.

"Jastrzębie komentarze z Fed są w tym tygodniu lekko zaskakujące" - wskazuje z kolei Mark Heppenstall, ekonomista Penn Mutual Asset Management w Pennsylvanii.

"Rynek pracy w USA wygląda stosunkowo dobrze, ale inne wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarki w USA i w innych częściach świata, są raczej +ślimacze+" - podkreśla.

Kontrakty terminowe wskazują na 32-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki amerykańskich stóp procentowych już w przyszłym miesiącu.

Inwestorzy w Europie w czwartek poznają przed południem dane o stanie na rachunku obrotów bieżących w strefie euro w marcu i sprzedaż detaliczną w W.Brytanii w kwietniu.

Na giełdach tanieją akcje spółki Bayer, o 6,2 proc. Amerykańska spółka Monsanto podała, że Bayer złożył ofertę przejęcia Monsanto.

Kurs akcji spółki Merck KGaA wzrósł do najwyższego poziomu od 4 miesięcy, bo firma miała lepsze wyniki kwartalne od prognoz analityków.

W czwartek zniżkują akcje spółek wydobywczych, w tym BHP Billiton Ltd.

Ropa naftowa na giełdach paliw w Nowym Jorku i Londynie tanieje po ponad 1 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 2928,69 -0,94 -0,23
DAX Niemcy 9828,50 -1,15 -1,47
FTSE 100 W.Brytania 6096,99 -1,12 -0,12
CAC 40 Francja 4288,06 -0,72 -0,12
IBEX 35 Hiszpania 8718,10 -0,65 0,63
FTSE MIB Włochy 17535,32 -1,01 -0,66

(PAP)