Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,52 proc. i wyniósł 17 435,40 pkt. S&P 500 spadł o 0,37 proc. i wyniósł 2 040,04 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,56 proc. do 4 712,53 pkt.

W środę wieczorem opublikowano raport Rezerwy Federalnej z ostatniego posiedzenia. Wynika z niego, że amerykańscy bankierzy centralni już w kwietniu byli zdania, że istnieje spore prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w czerwcu.

Komunikat Rezerwy Federalnej i lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki w ostatnim czasie - lepsze od oczekiwań były między innymi dane na temat inflacji CPI w kwietniu w USA, na niskim poziomie utrzymuje się również stopa bezrobocia za Oceanem – sprawiły, że w ocenie rynku wyraźnie wzrosło prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Z wyliczeń Bloomberg wynika, że rynek obecnie z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę we wrześniu, podczas gdy jeszcze na początku tygodnia notowania kontraktów wskazywały na podwyżkę w grudniu.

Jastrzębie sygnały Rezerwy Federalnej wyraźnie umocniły dolara. Kurs EUR/USD spada do poziomu 1,12, co oznacza, że amerykańska waluta znalazła się blisko swojego najmocniejszego poziomu w stosunku do euro od końca marca.

Spekulacje na temat możliwości podwyżek stóp procentowych w USA oraz umocnienie dolara szkodzi notowaniom ropy naftowej. Brent spada w czwartek o 2,3 proc. do poziomu 47,8 dolarów za baryłkę. (PAP)