"Z jakiej racji (sekretarz generalny NATO) to powiedział. Rada Rosja-NATO działa na zasadzie konsensusu - oznajmił Ławrow dziennikarzom. - Jeśli chcą to omówić, niech omówią z nami, a nie pchają się do mikrofonu".

Wcześniej Stoltenberg oświadczył, że wśród szefów dyplomacji państw NATO jest szeroka zgoda, że przed lipcowym szczytem w Warszawie Sojusz powinien dążyć do zwołania spotkania Rady NATO-Rosja. Ewentualnej daty spotkania nie podano.

Jak przekazał Stoltenberg, wszyscy w NATO się zgadzają, że Rada NATO-Rosja jest potrzebna m.in. po to, by unikać niebezpiecznych incydentów, które mogą wymknąć się spod kontroli. "Widzieliśmy już zestrzelenie rosyjskiego samolotu nad Turcją, niebezpieczne zachowanie rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. To są sytuacje, których musimy starać się unikać" – zaznaczył.

"Zgadzamy się, że naszym przekazem jest dialog i obrona. Wzmacniamy nasze możliwości odstraszania i obrony. Ale na takim fundamencie wczoraj zapadła szeroka zgoda, że NATO powinno dążyć do zwołania nowego spotkania Rady NATO-Rosja przed szczytem w lipcu. Teraz będziemy szukać praktycznego sposobu, żeby zorganizować spotkanie" – powiedział Stoltenberg. (PAP)