Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z IFC, będącym częścią Banku Światowego. Jest to największy w historii rumuńskiego rynku portfel wierzytelności konsumenckich ze 180 tys. spraw.

"Podpisana umowa wprowadza naszą organizację do wyższej ligi, w której pracuje się z największymi instytucjami finansowymi na świecie. Jest to dla mnie wyjątkowy moment, na który cały zespół ciężko pracował – dzisiaj polska spółka staje się docenianym i równym partnerem dla największych międzynarodowych instytucji, jak IFC. Patrząc na potencjał zarówno rynku rumuńskiego jak i regionu Europy zachodnio-centralnej mamy ciągle jeszcze wiele do zrobienia, a zapraszanie nas do największych, bilateralnych transakcji daje nowe szanse i możliwości. Tylko ta jedna transakcja sprawia, że w tym roku pobijemy rekord naszych inwestycji w Rumunii, a przecież jesteśmy cały czas aktywni w standardowych przetargach" - powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

"Dotychczas najwięcej zainwestowaliśmy w 2015 roku, a nakłady wyniosły 158 mln zł. Łączna wartość nominalna naszego portfela w Rumunii przekracza już 10 mld zł. Dodatkowo, część nabyta przez naszego partnera, IFC, wzmocni bazę naszego biznesu serwisowego i podniesie dynamikę wzrostu przychodów z tego tytułu" - dodał prezes.

Uczestnictwo Grupy Kruk w projekcie zostało ogłoszone w drugiej połowie 2015 roku. Inwestycja stanowi największą w historii transakcję na niezabezpieczonym rynku obrotu wierzytelnościami konsumenckimi, przypomniano.

Dzisiaj, Grupa Kruk zatrudnia ponad 2 700 osób, a w samej Rumunii organizacja liczy ponad 500 osób. Kruk działa już w siedmiu krajach Europy zachodnio-centralnej, i tylko w ostatnich dwóch latach Grupa weszła do Niemiec, Włoch i Hiszpanii nabywając na tych rynkach pierwsze portfele wierzytelności, podano również.

Kruk jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)