Kontrakty na Euro Stoxx 50 spadają o 0,650 proc., FTSE 100 zniżkują o 0,448 proc., CAC 40 futures spadają o 0,420 proc., a na DAX - tracą 0,644 proc.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kwartale 2016 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w końcowych wyliczeniach. To najlepszy wynik od 2 lat.

Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk właśnie o 0,7 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 1,6 proc. Tu szacowano wzrost PKB też o 1,6 proc.

Inwestorzy bardziej jednak interesują się retoryką Fed, bo może ona zasygnalizować, co zrobi amerykańska Rezerwa Federalna w najbliższym czasie.

Prezes Banku Rezerw Federalnych z St. Louis James Bullard stwierdził, że nie spodziewa się, aby czerwcowe głosowanie Brytyjczyków w sprawie "być albo nie być" w Unii Europejskiej wpłynęło na decyzję Fed, który zbiera się na spotkanie w przyszłym miesiącu.

John Williams, prezes Fed z San Francisco, wyraził opinię, że w tym roku mogą być 2-3 podwyżki stóp procentowych w USA. Podobne zdanie ma prezes Fed z Filadelfii - Patrick Harker.

W tym tygodniu w piątek spodziewane jest wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen przed czerwcowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (14-15 czerwca).

"Rynki z tego powodu są ostrożne, a sytuacja jest +krucha+. Komentarze o możliwej podwyżce stóp procentowych w USA już w czerwcu powodują, że na rynkach jest pewna dawka strachu, czy globalny wzrost gospodarczy to wytrzyma" - mówi Niv Dagan, dyrektor Peak Asset Management LLC w Melbourne.

"Williams i Bullard wyrażali się w +jastrzębim+ tonie. To, kiedy nastąpi podwyżka stóp procentowych w USA w sytuacji, gdy gospodarka trochę spowalnia, jest dla graczy rynkowych ważną kwestią, bo korzystali oni do tej pory z rekordowo niskich kosztów pieniądza w USA" - dodaje.

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w trakcie kwietniowego posiedzenia było zdania, że decyzja o podwyżce stóp procentowych w czerwcu będzie wskazana, jeśli gospodarka amerykańska będzie dalej wykazywała poprawę – wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed, opublikowanego w ub. tygodniu.(PAP)