Jak podał rzecznik IOM Joel Millman, podczas podróży przez Morze Śródziemne zginęło w tym roku 1 370 osób, niemal o 25 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rzecznik dodał, że tegoroczny bilans obejmuje 13 osób, które zginęły w maju, ale do ich śmierci nie doszło we wschodniej części Morza Śródziemnego.

"Przypisujemy spadek śmiertelnych przypadków wyjątkowo ostremu spadkowi przyjazdów z Turcji do Grecji - powiedział Millman. - Oczywiście, skoro wydaje się, że turecko-grecka trasa została zawieszona, mamy nadzieję, że jest to początek zdrowej strategii zarzadzania migracją".

"Jest możliwe, podkreślam: możliwe, że okres wielu przypadków śmiertelnych od 2013 roku już się skończył i być może zobaczymy bezpieczniejsze lato" - wyraził nadzieję rzecznik IOM.

Do 21 maja do Europy przez Morze Śródziemne w tym roku napłynęło według szacunków IOM 191 134 migrantów i uchodźców. Przypłynęli oni do Włoch, Grecji, Hiszpanii i na Cypr.

W tym czasie liczba utonięć na wszystkich śródziemnomorskich szlakach wyniosła 1 370, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku utonęły 1792 osoby.

Do śmierci 13 osób w maju doszło w trzech incydentach - 10 osób płynących z Algierii utonęło w sobotę u wybrzeży Sardynii; ciała dwóch znaleziono u wybrzeży Egiptu i jednej u wybrzeży hiszpańskiej Ceuty.

W pierwszych czterech miesiącach 2016 roku utonęło blisko 400 migrantów.

Natomiast w 2014 roku w samym maju doszło do utonięcia łącznie 330 migrantów, a w zeszłym roku - 95.

W pierwszych pięciu miesiącach 2015 roku IOM zarejestrowała 1 828 utonięć lub zaginięć migrantów na Morzu Śródziemnym. Zmniejszenie ich liczby w roku bieżącym może być spowodowane większą czujnością u wybrzeży Turcji i Afryki Północnej - podaje IOM.

Oddział rzymski organizacji doniósł, ze w ciągu ostatniej doby udaremniono przyjazd do Włoch 2 725 migrantów z Libii. Kolejnych 850 zawróciły władze libijskie. We włoskich portach Według IOM we wtorek spodziewanych jest kilkuset uratowanych migrantów i uchodźców.(PAP)