Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,22 proc. i wyniósł 17.706,05 pkt.

S&P 500 wzrósł o 1,37 proc. i wyniósł 2.076,06 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 2,00 proc. do 4.861,06 pkt.

Na Wall Street na plus wyróżniał się sektor bankowy, któremu pomagają spekulacje na temat możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Zyskiwały na wartości również firmy technologiczne.

Wśród najbardziej drożejących spółek znalazły się m.in. Goldman Sachs, UnitedHealth oraz Home Depot.

Akcje Toll Brothers rosły w ciągu dnia nawet powyżej 8 proc. i zanotowały swój najlepszy dzień od 2013 roku. Producent luksusowych domów pokazał wyniki kwartalne lepsze od oczekiwań na poziomie netto i przychodów, a także podniósł prognozy sprzedaży domów w tym roku.

Lepsze od konsensusu wyniki pokazała też sieć handlowa Best Buy.

Na drugim biegunie znalazły się gorsze od oczekiwań wyniki sprzedawcy części motoryzacyjnych, firmy AutoZone.

W centrum uwagi rynku znajdują się wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej o możliwych podwyżkach stóp procentowych już w czerwcu.

Patrick Harker, przewodniczący Fed z Filadelfii, powiedział, że przewiduje dwie lub trzy podwyżki stóp w 2016 r., a jeżeli gospodarka okaże się wystarczająco silna, to za stosowny uznał wzrost stóp już w czerwcu. Jego zdaniem, inflacja w średnim terminie zbliży się do 2 proc., czyli do celu inflacyjnego banku centralnego.

James Bullard, przewodniczący Fed z St. Louis, ocenił, że sytuacja na rynku pracy uzasadnia podwyżkę stóp. Z kolei Eric Rosengren, przewodniczący Fed z Bostonu, powiedział w weekend, że warunki konieczne dla podwyżki stóp procentowych są bliskie spełnienia.

Jastrzębie wypowiedzi członków Fed sprawiają, że w ocenie rynku rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że kontrakty terminowe wyceniają obecnie z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem podwyżkę stóp w USA w lipcu. Prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu w czerwcu jest tymczasem wyceniane już na blisko 40 proc.

Jastrzębiom w Fed może sprzyjać dobra sprzedaż nowych domów w kwietniu, która osiągnęła poziom najwyższy od 8 lat.

Mocnymi wzrostami zakończyły się notowania na giełdach w Europie. Niemiecki indeks DAX poszedł w górę 2,18 proc., brytyjski FTSE zyskał 1,35 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 2,46 proc.

Ze spółek w Europie akcje Deutsche Bank zyskiwały po tym, jak prezes banku John Cryan oświadczył, że bank jest w dobrej kondycji finansowej i nie zgodził się z decyzją Moody’s o obniżeniu ratingu jego firmy.

Rósł kurs Bayera po informacjach, że amerykański producent nasion Monsanto odrzucił ofertę kupna przedłożoną przez niemiecką spółkę.

Kurs EUR/USD znajduje się na najniższym od 2 miesięcy poziomie. Tańsza europejska waluta oznacza korzyści dla europejskich korporacji, z których wiele czerpie swoje przychody z eksportu poza granice strefy euro.

Uwaga rynków walutowych koncentruje się również wokół dolara australijskiego, który osłabia się po gołębich wypowiedziach szefa banku centralnego. Kurs USD/AUD znajduje się na najniższym poziomie od końca lutego.

Umacniał się funt po wypowiedziach prezesa banku centralnego Wielkiej Brytanii, który wskazał na zagrożenia związane z ewentualnym wystąpieniem kraju z Unii Europejskiej. Notowaniom brytyjskiego funta, który jest najmocniejszy w stosunku od euro od początku lutego, pomagają również ostanie sondaże, które wskazują na rosnącą sondażową przewagę zwolenników pozostania krajów Unii Europejskiej.

Po spadkach w pierwszej połowie sesji notowania ropy wyszły na plus.

SPRZEDAŻ DOMÓW W USA NAJLEPSZA OD 8 LAT

Sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu wyniosła 619 tys. w ujęciu rocznym i była najlepsza od 8 lat. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż wyniesie 523 tys. Po korekcie w górę, miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż 531 tys., wobec 511 tys. sprzed korekty. Wzrost sprzedaży mdm wyniósł 16,6 proc. i był najwyższy od stycznia 1992 r.

NIEMCY: OCZEKIWANIA MIERZONE INDEKSEM ZEW W DÓŁ

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w V pogorszyło się. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 6,4 pkt. wobec 11,2 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 12,0 pkt. Indeks ocen obecnej sytuacji w V wzrósł do 53,1 pkt. z 47,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Tu oczekiwano wzrostu do 49,0 pkt.

NIEMCY: PKB W I KW. +0,7 PROC.

Federalny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że PKB Niemiec wzrósł w I kwartale 2016 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych. To najlepszy wynik od 2 lat. Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,7 proc. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 1,6 proc., zgodnie z szacunkami.

NA WĘGRZECH STOPY PROCENTOWE W DÓŁ

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe. Główna stopa procentowa po obniżce wynosi 0,9 proc. wobec 1,05 proc. wcześniej. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się takiej decyzji.

STOPA OVERNIGHT PONOWNIE W DÓŁ W TURCJI

Turecki bank centralny zgodnie z oczekiwaniami obniżył we wtorek jedną ze stóp procentowych. Stopa overnight została obniżona o 50 pb do poziomu 9,5 proc. Od marca stopa overnight został zredukowana już o 125 pb. Bank centralny bez zmian pozostawił we wtorek stopę benchmarkową, która wciąż wynosi 7,5 proc.

TURCJA MA NOWY RZĄD

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zatwierdził we wtorek nowy rząd na czele z dotychczasowym ministrem transportu i swoim wieloletnim sojusznikiem Binalim Yildirimem. Kilku kluczowych ministrów zachowało posady, w tym w resortach odpowiedzialnych za gospodarkę. Tekę wicepremiera odpowiedzialnego za kwestie gospodarcze zachował Mehmet Simsek, a tekę ministra finansów - Naci Akbal. Po informacjach o pozostaniu na stanowisku dotychczasowego ministra finansów, silnie rosła turecka giełda. Indeks giełdy w Istambule zyskał we wtorek 3,5 proc.

IRAK WYDOBYWA 4,7 MLN BARYŁEK DZIENNIE

Wiceminister ds. ropy Iraku Fayadh al-Nema poinformował, że poziom wydobycia kraju osiągnął 4,7 mln baryłek dziennie, a eksport tego kraju wynosi 3,9 mln baryłek dziennie i jest na rekordowo wysokich poziomach.

MOŻLIWE CIĘCIE STÓP W AUSTRALII, TRACI WALUTA

Kurs dolara australijskiego w USD zniżkuje i znajduje się na poziomie niewidzianym od końca lutego. Waluta zareagowała na zapowiedzi szefa banku centralnego Australii o możliwości obniżenia stopy procentowej do rekordowo niskiego poziomu 1,75 proc. z uwagi na niską inflację.

POSIEDZENIE EUROGRUPY W SPRAWIE GRECJI

We wtorek w Brukseli zaplanowane jest posiedzenie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro. Główny temat to Grecja i wypełnianie przez ten kraj warunków programu pomocowego. Ministrowie będą decydować o tym, czy dać zielone światło na wypłatę kolejnej, coraz bardziej potrzebnej temu krajowi transzy kilku miliardów euro wsparcia.

MONSANTO ODRZUCA OFERTĘ BAYERA

Monsanto odrzuciła ofertę kupna przez niemieckiego Bayera. Spółka oczekuje wyższej ceny niż została zaoferowana. Bayer chciał dać za jedną akcję Monsanto 122 USD.

RATING DEUTSCHE BANK OBNIŻONY NIESŁUSZNIE – PREZES

Szef Deutsche Banku nie zgadza się z wczorajszą decyzją agencji Moody’s o obniżeniu ratingu, twierdząc, że mimo gorszych wyników w ostatnich kwartałach księgi banku są w dobrej kondycji. Zdaniem Cryana kapitał banku jest czterokrotnie wyższy od wysokości jego zobowiązań. (PAP)