"Projekt trafił na Komitet Stały Rady Ministrów z Ministerstwa Finansów - wczoraj został oficjalnie zgłoszony. Jutro rozpatrzy go Komitet Stały Rady Ministrów. Jeśli będzie wszystko dobrze, na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będzie przyjęty. Wtedy trafi do parlamentu. W tej sytuacji wejście w życie 1 lipca to jest bardzo optymistyczny termin" - powiedział we wtorek wieczorem w Polsat News Kowalczyk.

Projekt przewiduje kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę. Zakłada się wprowadzenie skali progresywnej obejmującej 2 stawki i progi podatkowe: 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł; 1,4 proc. od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu wpływy brutto z tytułu podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej oszacowano na około 787,7 mln zł w 2016 r., przy założeniu, że podatek zacznie obowiązywać od lipca 2016 r., natomiast wpływy netto (tj. pomniejszone o ubytek dochodów z podatków dochodowych ze względu na kosztowy charakter podatku) oszacowano na 638,1 mln zł. Roczne wpływy brutto w kolejnych latach oszacowano na około 1.890,6 mln zł, zaś wpływy netto na 1.531,4 mln zł.(PAP)