W środę w krakowskim Pałacu Arcybiskupów przedstawiciele Grupy PKP oraz Archidiecezji Krakowskiej podpisali umowę o współpracy. Zgodnie z nią Grupa PKP została oficjalnym partnerem Światowych Dni Młodzieży. „Kolej jest przygotowana do przewiezienia w czasie ŚDM pielgrzymów z całego świata” - zadeklarowali prezesi PKP SA Mirosław Pawłowski oraz PKP Intercity Marek Chraniuk.

Jak podkreślił Pawłowski, w okresie ŚDM liczba pociągów na polskich torach zwiększy się dwu-czterokrotnie. Według szacunków PKP PLK w tym czasie wyjedzie około 700 dodatkowych składów należących do spółek z Grupy PKP oraz przewoźników samorządowych.

Największy ruch, czterokrotnie większy od normalnego, spodziewany jest na pomiędzy Krakowem i Katowicami – liczba składów zwiększy się z 56 do 214 dziennie. Na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę – o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów – Kraków liczbę składów można zwiększyć z obecnych 49 do 150 dziennie. To oznacza, że tylko na tych trzech relacjach, będzie mogło podróżować pociągami blisko 500 tysięcy osób dziennie.

W związku ze ŚDM opracowywana jest specjalna korekta rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca. W tym czasie bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowem będą miały wszystkie diecezje w Polsce.

Reklama

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity poinformował, że przewoźnik przygotował dla pielgrzymów specjalną ofertę - „Bilet ŚDM Kraków 2016”. Dzięki niemu podróżny płacąc raz (149 zł), będzie mógł trzy razy skorzystać z przejazdu pociągiem Twoich Linii Kolejowych (TLK) lub InterCity (IC), w dowolnej relacji czy na dowolnej długości trasy.

Karnet będzie obowiązywał od 16 lipca do 15 sierpnia 2016 roku. „Światowe Dni Młodzieży to dla nas najważniejszy projekt nadchodzących miesięcy. Szacujemy, że na pokładach pociągów PKP Intercity będzie podróżowało ponad 100 tys. pielgrzymów z całego świata” - ocenił prezes.

Według zapowiedzi kolejarzy większość pociągów dojeżdżać będzie na dworzec Kraków Główny PKP, ale dla niektórych składów stacją końcową będą inne mniejsze krakowskie dworce i przystanki.

Na dworcach kolejowych pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim. Podniesiony zostanie komfort i bezpieczeństwo na 60 stacjach i przystankach, które będą obsługiwały podróżnych podczas ŚDM. Prace budowlane trwają m.in. na stacjach Częstochowa Osobowa i Częstochowa Stradom. PKP S.A. udostępni też stary budynek dawnego dworca Kraków Główny na potrzeby centrum informacyjnego ŚDM.

Wydarzenie zabezpieczać będzie ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei, wyposażonych w nowoczesny sprzęt i środki łączności, wspierać ich będą m.in. mobilne centra monitoringu.

Jak podkreślił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, ŚDM to wydarzenie, który przyczyni się do odnowy Kościoła, ale równocześnie także wielu instytucji w naszym kraju. „Przyczyni się też do odnowy kolejnictwa polskiego. Jestem wdzięczny kolejom za tę deklarację współpracy, bo doceniam ich ogromną rolę, ponieważ sam pochodzę z rodziny o kolejarskiej tradycji” - zaznaczył.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.