Euro Stoxx idzie do góry o 1,6 proc. Kontrakt na S&P 500 rośnie o 0,37 proc.

W Europie najmocniej rosną akcje banków, po informacjach o wypłacie transzy pomocowej dla Grecji.

Europejskim akcjom sprzyjają również sygnały płynące z gospodarki amerykańskiej, gdzie w kwietniu wzrosła sprzedaż domów, a w ub. tygodniu udzielono więcej kredytów hipotecznych.

Dane gospodarcze z USA kierują uwagę rynku na spekulacje na temat podwyżek stóp procentowych podsycane przez wypowiedzi członków Fed.

Zwyżkom na europejskich giełdach sprzyja też najmocniejszy wobec euro od 8 tygodni dolar.

Po informacji o wypłacie kolejnej transzy pomocowej dla Grecji kurs euro nieznacznie się umacnia. Kurs EUR/USD porusza się w środę w przedziale 1,114-1,115.

Zwracają uwagę także ceny ropy, które zwyżkują ok. 1,3 proc., zmierzając w kierunku ceny 50 USD za baryłkę, ostatni raz widzianej 7 miesięcy temu.

Rynek z uwagą patrzy na sygnały o mniejszej podaży ropy na rynku. Zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o ok. 5 mln baryłek. Wpływ mają również czynniki losowe, jak pożary lasów w roponośnych regionach Kanady czy niespokojna sytuacja w Nigerii.

Ze spółek w Europie najmocniej od 7 lat tracą akcje Marks & Spencer, po tym jak rynek źle przyjął nową strategię spółki.

Zwyżkuje natomiast kurs Peugeot Citroen po doniesieniach, że francuski rząd zamierza sprzedać część udziałów samochodowego koncernu.

PODWYŻKA STÓP W CZERWCU NIE JEST PRZESĄDZONA – BULLARD

James Bullard, przewodniczący Rezerwy Federalnej z St. Louis, powiedział w środę w CNBC, że nie należy przesądzać podwyżki stóp jeszcze w czerwcu. Zdaniem Bullarda za podwyżką przemawia sytuacja na rynku pracy, gdzie - w jego opinii - mamy do czynienia ze zjawiskiem pełnego zatrudnienia. Z drugiej strony Bullard wskazuje, że amerykański PKB za I kwartał może być niższy od zakładanego.

Odczyt PKB za I kwartał w USA poznamy w piątek.

WARUNKI DO PODWYŻEK STÓP W USA NADCHODZĄ – CZŁONKOWIE FED

Wcześniej w tym tygodniu Patrick Harker, przewodniczący Fed z Filadelfii powiedział, że przewiduje dwie lub trzy podwyżki stóp w 2016 r.

John Williams, przewodniczący Fed z San Francisco stwierdził, że w tym roku Fed podwyższy stopy dwa lub trzy razy, a w następnym trzykrotnie lub czterokrotnie. Ilość podwyżek zależy od danych makro – podkreślił.

Z kolei Eric Rosengren, przewodniczący Fed z Bostonu powiedział w weekend, że warunki konieczne dla podwyżki stóp procentowych są bliskie spełnienia.

ZAPASY ROPY W USA MALJEJĄ

We wtorek wyliczenia dotyczące amerykańskich rezerw ropy podał niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). Wynika z nich, że zapasy surowca spadły w USA w ub. tygodniu o 5,14 mln baryłek, a analitycy oczekiwali spadku o 2,0 mln baryłek.

WIĘCEJ WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY W USA

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 20 maja o 2,3 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 1,0 proc., po korekcie z -1,6 proc.

SPRZEDAŻ DOMÓW W IV W STANACH PRZEBIŁA OCZEKIWANIA

Sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu wyniosła 619 tys. w ujęciu rocznym i była najlepsza od 8 lat - podano we wtorek.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż wyniesie 523 tys. Po korekcie w górę, miesiąc wcześniej, odnotowano sprzedaż 531 tys., wobec 511 tys. sprzed korekty. Wzrost sprzedaży mdm wyniósł 16,6 proc. i był najwyższy od stycznia 1992 r.

CENY DOMÓW JEDNORODZINNYCH W USA ROSNĄ

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł w marcu o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 0,5 proc. mdm.

W lutym indeks HPI wzrósł o 0,5 proc. po korekcie, wobec 0,4 proc. przed korektą.

GRECJA OTRZYMA KOLEJNĄ TRANSZĘ POMOCOWĄ

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli w środę porozumienie z Grecją i po wielogodzinnych negocjacjach zgodzili się na wypłacenie temu krajowi kolejnej transzy pomocy w wysokości 10,3 miliarda euro. Pierwsza część - w wysokości 7,5 miliarda euro - ma zostać wypłacona w połowie czerwca, zaś kolejne w miesiącach letnich. Jednocześnie do połowy 2018 r. odłożono w czasie decyzje o umorzeniu części greckiego zadłużenia

Po ogłoszeniu decyzji eurogrupy rentowność 10-letnich greckich obligacji spadła na krótko poniżej 7 proc., po raz pierwszy od listopada 2015 r.

INDEKS Ifo POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w maju 107,7 pkt. wobec 106,7 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie ze 106,6 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 106,8 pkt. Nastroje poprawiły się we wszystkich 4 sektorach objętych badaniem (przetwórstwo, budowlanka, sprzedaż hurtowa i detaliczna).

INDEKS GfK BEZ NIESPODZIANEK

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec wyniósł 9,8 pkt. wobec 9,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 9,7 pkt., bez zmian. Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł do 8,3 pkt. z 6,3 pkt. Natomiast indeks oczekiwań co do dochodów zniżkował do 51,8 pkt. z 57,5 pkt. poprzednio.

PROTESTY WE FRANCJI BLOKUJĄ DOSTAWY PALIW

Protesty społeczne we Francji oraz strajki w niektórych rafineriach doprowadziły do niedoborów paliw na stacjach benzynowych we Francji. Ok. jedna piąta stacji paliw odnotowała niedobory we wtorek. W odpowiedzi rząd zdecydował na uruchomienie krajowej rezerwy paliwowej. Francuzi i związki zawodowe protestują przeciwko planom reformy prawa pracy, które ma ułatwić zwalnianie pracowników.

MARKS & SPENCER TRACI NAJMOCNIEJ OD 7 LAT

Kurs spółki w środę traci blisko 8 proc w reakcji na ogłoszenie przez spółkę nowej strategii. Zakłada ona, iż spółka osiągnie mniejsze zyski w krótkim terminie. Nowy plan działalności M&S przewiduje cięcie cen, czy też brak poprawy wyników sprzedaży like-for-like w 2016 r. Wyniki sprzedaży segmentu ubraniowego M&S spadają od kilku lat.(PAP)