Liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata w deklaracji końcowej zapowiedzieli podjęcie nowych inicjatyw na rzecz ożywienia światowej gospodarki.

Ostrzegli, że Brexit, czyli wyjście W.Brytanii z Unii Europejskiej, mógłby stanowić "poważne zagrożenie" dla światowej gospodarki.

Referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj ma wyjść z Unii Europejskiej, czy pozostać w niej, odbędzie się 23 czerwca.

W spotkaniu na japońskim półwyspie Shima wzięli udział przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Niemiec i Kanady, a także Unii Europejskiej.

Rynki metali mają też wsparcie po komentarzach ministra finansów Chin, który stwierdził, że jego kraj ma jeszcze pole do działania, aby wesprzeć inwestycje i sektor budowlany.

"Ale to jeszcze na rynkach nie koniec niepokojów" - ocenia Angus Nicholson, analityk IG Markets Ltd. w Melbourne.

"Chociaż stymulowanie gospodarki Chin trochę wytraciło na sile, to nadal jest target wzrostu gospodarczego, jaki Chińczycy chcą osiągnąć, i gwarancje, że wspieranie gospodarki nie zniknie" - dodaje. "Miedź ma dlatego pewne wsparcie pomimo że umocnił się dolar" - podkreśla. (PAP)