Piątkowe notowania WIG 20 rozpoczął od 0,03-proc. wzrostu do 1.849,78 pkt. Około południa WIG 20 kontynuuje wzrost i zwyżkuje o 0,2 proc. Indeks wynosi 1.852 pkt.

Rosną także pozostałe indeksy warszawskiego parkietu - WIG oraz mWIG zyskują 0,2 proc. Obroty na rynku wynoszą ok. 233 mln zł.

Największy obrót jest na akcjach Pekao, około 25 mln zł, a kurs akcji banku idzie w górę o 1,3 proc.

Reklama

Najwyższy wzrost wśród dużych spółek, o 2,2 proc., rejestruje Orange Polska, a na drugim biegunie znajduje się Enea.

W środę wieczorem Enea i Bogdanka podały, że ich zarządy nie będą rekomendować wypłaty dywidendy za 2015 rok. Zarząd Bogdanki dostrzega ryzyko dalszego spadku cen węgla i ograniczonych możliwości jego uplasowania na rynku. Z kolei zarząd Enei wskazuje m. in. na coraz bardziej wymagającą sytuację rynkową i zmiany regulacyjne.

W piątek w południe akcje Enei tracą 4,5 proc., a Bogdanki 4,3 proc.

WALUTY

W piątek około południa na rynku walutowym złoty umacnia się względem walut bazowych. Kurs EUR/PLN spada do 4,4017, a USD/PLN spada do 3,9379.

W ocenie analityków z Raiffeisen Polbank w piątek brak jest istotnych danych zarówno z Polskiej, jak i europejskiej gospodarki, które mogłyby wpłynąć na kurs EUR/PLN.

"(...) w związku z tym, to bardziej raczej czynniki techniczne mogą determinować zachowanie pary. Jeśli dojdzie do przełamania 4,40, to kurs pary mógłby zatrzymać się w kolejnych dniach przy 100-sesyjnej średniej, do której EURPLN doszedł po decyzji Moody’s o pozostawieniu ratingu Polski bez zmian (obecnie 4,3600)" - napisali w nocie analitycy z Raiffeisen Polbank.

OBLIGACJE

Analitycy z Banku Gospodarstwa Krajowego oceniają, że niezaspokojony popyt na papiery może ważyć na sytuacji rynkowej w najbliższych dniach i sprzyjać obniżeniu rentowności.

"Spodziewamy się dalszego zawężenia spreadu do bezpiecznych obligacji i ograniczonego wpływu wystąpienia Yellen, nawet w wypadku realizacji negatywnego dla cen scenariusza. Dzisiejsza płynność rynku jest znikoma. Stąd też dopiero poniedziałkowe otwarcie będzie wliczało w ceny dzisiejsze doniesienia" - napisali w nocie analitycy z BGK.

Około południa rentowności nie uległy zmianie względem godziny 9.00 i 2-letnie obligacje są na poziomie 1,58 proc., 5-letnie na 2,30 proc., a 10-letnie na 3,06 proc. (PAP)