Na terenie fabryki działać będzie nowoczesna hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu oraz park dostawców, dział samochodów specjalnych oraz dział produkcji pilotażowej.

"Nowy Volkswagen Crafter będzie zupełnie nową konstrukcją, w pełni opracowaną, zaprojektowaną i zrealizowaną przez markę Volkswagen Samochody Użytkowe. Ten samochód będzie zupełnie nową jakością i zaprezentuje kompletnie inny, wyższy poziom wyrafinowania i rzemiosła w dziedzinie pojazdów dostawczych" - powiedział prezes Volkswagen Poznań Jens Ocksen, cytowany w komunikacie.

Nowy Volkswagen Crafter, którego docelowy wolumen produkcji wyniesie 100 tysięcy aut rocznie, produkowany będzie w ponad 50 wariantach. Wszystkie szczegóły dotyczące koncepcji wnętrza samochodu były konsultowane z klientami. Dzięki temu rozwiązania w nim zastosowane są maksymalnie dostosowane do potrzeb użytkowników i prowadzonych przez nich przedsięwzięć. Klienci będą mogli wybrać też każdy kolor, dopasowany do ich potrzeb.

Koncern podał, że w fabryce zastosowany zostanie m.in. nowy proces lakierowania, który nie będzie wymagał używania ogromnych ilości wody, co zdecydowanie wpłynie nie tylko na spadek zużycia tego surowca, ale i na ilość generowanych przez zakład odpadów. W spawalni pracować będzie blisko 500 robotów najnowszej generacji w tym z zastosowaniem niskoemisyjnej techniki laserowej. Dzięki temu stopień automatyzacji wyniesie 62%. W zakładzie VW Crafter stosowane też będą specjalne technologie laserowe, które będą łączyć dach z resztą konstrukcji i zagwarantują ogromną precyzję wykonania i trwałość połączenia. Natomiast na montażu zainstalowana została zautomatyzowana zabudowa podłogi drewnianej oraz jednolity system sterowania produkcją dla wszystkich obszarów.

W fabryce modelu Volkswagen Crafter produkowanych będzie 17 samochodów na godzinę, czyli 380 na dobę. Szacowany roczny wolumen produkcyjny wynosi nawet 100 000 nowych aut.

Docelowo praca w fabryce modelu Volkswagen Crafter będzie się odbywała na trzy zmiany, a zatrudnienie znajdzie tam 3000 pracowników.

Wraz z otwarciem nowej fabryki modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni w drugiej połowie 2016 roku liczba pracowników wyniesie blisko 10 tysięcy. Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 10 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata.