Euro Stoxx 600 idzie do góry o 0,05 proc. Kontrakt na S&P 500 rośnie o 0,06 proc.

Europejskie indeksy umiarkowanie zyskują lub nieznacznie tracą, a Euro Stoxx 600 nadal pozostaje w okolicach trzytygodniowych maksimów. Na Euro Stoxx 600 mamy do czynienia z małym obrotem akcjami, blisko 30 proc. niższym od średniej z ostatnich 30 dni. W poniedziałek nieczynne będą giełdy w Wielkiej Brytanii i USA.

Oczy rynku są w piątek zwrócone za Ocean, gdzie o godz. 19.15 czasu polskiego, już po zamknięciu rynków w Europie, będzie przemawiać przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Po jastrzębich wypowiedziach z ostatniego tygodnia innych członków Fed, w centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwych podwyżkach stóp procentowych jeszcze w czerwcu.

II odczyt PKB w USA za I kwartał wyniósł +0,8 proc., wobec oczekiwań +0,9 proc. Jest to najsłabszy wzrost kdk od I kwartału 2015 r.

W kwietniu powyżej oczekiwań wzrosła w Stanach liczba umów na sprzedaż domów.

W obliczu spekulacji o podwyżkach stóp dolar się umacnia. Kurs EUR/USD znajduje się poniżej 1,12

Po przekroczeniu w czwartek psychologicznej bariery 50 dolarów za baryłkę, cena ropy kształtuje się dziś w granicach 49 USD. Podczas poprzednich 3 sesji ropa w USA zyskała 3,8 proc.

Rynek tego surowca znajduje się pod wpływem umacniającego się dolara, oczekiwań co do rezultatów spotkania państw OPEC na początku czerwca oraz zmiennej podaży. W Kanadzie Suncor Energy Inc. zamierza wznowić pracę przy wydobyciu ropy po przerwie związanej z pożarami lasów już w przyszłym tygodniu. Do pracy powróci większość pracowników tego producenta ropy.

Ze spółek w Europie udany debiut w Amsterdamie zaliczył producent żarówek Philips Lighting. Zyskują też akcje farmaceutycznego koncernu Roche po pozytywnych wynikach testów nowego leku. Kolejny dzień traci hiszpański Banco Popular, po wczorajszej zapowiedzi emisji nowych akcji.

PKB USA W I KWARTALE WZROSŁO 0,8 PROC – II ODCZYT

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 0,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście 0,5 proc.

W czwartym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

PODWYŻKA STÓP W USA „WŁAŚCIWA” - POWELL

Członek rady gubernatorów Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że stopniowa podwyżka stóp procentowych w USA będzie właściwą decyzją, jeżeli dane płynące z gospodarki amerykańskiej będą pozytywne. Powell uważa, że amerykański rynek pracy zbliża się do sytuacji pełnego zatrudnienia, a ceny w USA są stabilne.

RYNEK WŁAŚCIWIE ODCZYTUJE MINUTKI FED – BULLARD

Przewodniczący Fed z St. Louis James Bullard powiedział w czwartek, że rynek właściwie odczytuje zapowiedzi podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, zawarte w minutkach Fed z kwietniowego posiedzenia. Bullard ocenił, że "amerykańskie rynki pracy są stosunkowo mocne i mogą wywierać presję na wzrost inflacji". Przedstawiciel Fed podkreślił, że amerykańska Rezerwa Federalna zakłada plan stopniowej, zależnej od danych makro, normalizacji wysokości stóp procentowych, gdzie stopy procentowe rosłyby stopniowo w ciągu następnych kilku lat, zakładając, że gospodarka USA będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami.

LICZBA UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA W GÓRĘ

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w kwietniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 5,1 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. W marcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) wzrosła o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, po korekcie z +1,4 proc.

POPRAWA NASTROJÓW BRYTYJSKICH KONSUMENTÓW W MAJU

W maju nastroje brytyjskich konsumentów poprawiły się, a oczekiwano ich pogorszenia. Wskaźnik zaufania wyniósł -1,0 pkt. wobec -3,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w V spadku wskaźnika do -4,0 pkt. Wskaźnik prognoz gospodarczych na następne 12 miesięcy wyniósł -13 pkt., wobec -14,0 pkt. w IV.

NASTROJE FRANCUSKICH KONSUMENTÓW POPRAWIAJĄ SIĘ

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się i to mocniej niż tego oczekiwano. Indeks zaufania wyniósł w maju 98 pkt. wobec 94 pkt. miesiąc wcześniej Analitycy spodziewali się poprawy nastrojów i wskaźnika na poziomie 95 pkt.

LIDERZY G-7 OBAWIAJĄ SIĘ BREXITU

Liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata są za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brexit mógłby stanowić "poważne zagrożenie" dla światowej gospodarki - ostrzegli w piątek, w deklaracji końcowej szczytu G7 w Japonii.

W deklaracji końcowej liderzy G7 zapowiedzieli podjęcie nowych inicjatyw na rzecz ożywienia światowej gospodarki, w tym działań na rzecz zmniejszenia nadpodaży stali na rynku światowym oraz opowiedzieli się za unikaniem dewaluacji waluty w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarek i trzymanie się kursu wymiany ustalanego na rynku.

Zagrozili także Rosji utrzymaniem, a nawet zaostrzeniem sankcji, jeśli ta nie wypełni swych zobowiązań wynikających z porozumienia mińskiego ws. konfliktu ukraińskiego.

DEBIUT GIEŁDOWY PHILIPS LIGHTING

Podczas pierwszego dnia notowań na giełdzie w Amsterdamie kurs akcji Philips Lighting, największego na świecie producenta żarówek, wzrasta o ok. 7 proc., do ok. 21,5 euro z 20 euro. Na giełdę trafiło 25 proc. całości akcji spółki. Z oferty akcji Philips Lighting pozyskał 750 mln euro. Wartość rynkowa całej spółki po debiucie wynosi ok. 3 mld euro.

Royal Philips, spółka matka Philips Lighting, zdecydowała się na emisję publiczną akcji swojej żarówkowej części po nieudanych próbach jej sprzedaży w całości.

ROCHE MA NOWY LEK NA RAKA

Akcje Roche rosną blisko 4 proc. po informacjach o udanych testach klinicznych leku Gazyva, przeznaczonego do zwalczania nowotworów krwi.