Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,25 proc. i wyniósł 17.873,22 pkt. To był najlepszy tydzień dla tego indeksu od marca.

S&P 500 wzrósł o 0,43 proc. i wyniósł 2.099,06 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,65 proc. do 4.933,50 pkt.

Liderami zwyżek były w piątek firmy telekomunikacyjne i banki, zniżkowały koncerny paliwowe. Spośród uczestników indeksu Dow najsilniej rosły akcje Goldman Sachs i UnitedHealth.

Na Nasdaq zyskiwały akcje m.in. Alphabet, Microsoft oraz Comcast. Lekko zniżkował Apple.

"Największy problem, który przed nami stoi, to niepewność związana z decyzjami Rezerwy Federalnej. Moim zdaniem, musimy zobaczyć bardziej wyraźne ożywienie w amerykańskiej gospodarce, żeby ludzie poczuli się na tyle pewnie, żeby kupować akcje i pchnąć je na nowe szczyty" - powiedział Robert Pavlik, główny strateg rynkowy z Boston Private Wealth.

Po jastrzębich wypowiedziach z ostatniego tygodnia innych członków Fed, w centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwych podwyżkach stóp procentowych jeszcze w czerwcu.

Prezes Fed Janet Yellen powiedziała w piątek, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację amerykańskiej gospodarki, mogą być właściwe.

"Ważne, że prezes Fed poparła zapisy z minutes i to, co ostatnio mówili inni członkowie Fed" - powiedział Art Hogan, główny strateg rynkowy z Wunderlich Securities.

Jeffrey Gundlach, prezes DoubleLine Capital, uważa, że Yellen jest bardziej gołębia niż jej koledzy z Fed, a jej piątkowe wypowiedzi nie sugerują podwyżki stóp w czerwcu.

W obliczu spekulacji o podwyżkach stóp umacniał się dolar. Kurs EUR/USD zmierza ku 1,11 i jest najwyższy od końca marca.

II odczyt PKB w USA za I kwartał wyniósł +0,8 proc., wobec oczekiwań +0,9 proc. Jest to najsłabszy wzrost kdk od I kwartału 2015 r.

W kwietniu powyżej oczekiwań wzrosła w Stanach liczba umów na sprzedaż domów.

Indeks optymizmu konsumentów w USA w maju wzrósł mdm, ale odczyt był poniżej oczekiwań.

W przyszłym tygodniu rynki będą wyglądać informacji o sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Po przekroczeniu w czwartek psychologicznej bariery 50 dolarów za baryłkę, cena ropy kształtowała się w okolicach 49 USD, nieco zmniejszając straty w drugiej połowie sesji. Podczas poprzednich trzech sesji ropa w USA zyskała 3,8 proc.

Rynek tego surowca znajduje się pod wpływem umacniającego się dolara, oczekiwań co do rezultatów spotkania państw OPEC na początku czerwca oraz zmiennej podaży. W Kanadzie Suncor Energy Inc. zamierza wznowić pracę przy wydobyciu ropy po przerwie związanej z pożarami lasów już w przyszłym tygodniu. Do pracy powróci większość pracowników tego producenta ropy.

Korekta na rynku ropy nie sprzyjała notowaniom firm energetycznych, które zniżkują zarówno w Europie, jak i w Stanach. Zyskiwała natomiast firmy technologiczne, w tym Google, który wygrał spór sądowy z Oracle.

Wzrostami czwarty dzień z rzędu zakończyły się notowania na giełdach w Europie. Niemiecki indeks DAX poszedł w górę 0,13 proc., brytyjski FTSE zyskał 0,08 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował o 0,05 proc.

Ze spółek w Europie udany debiut w Amsterdamie zaliczył producent żarówek Philips Lighting. Zyskiwały też akcje farmaceutycznego koncernu Roche po pozytywnych wynikach testów nowego leku.

W poniedziałek nieczynne będą giełdy w Wielkiej Brytanii i USA.

PKB USA W I KWARTALE WZROSŁO 0,8 PROC – II ODCZYT

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 0,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście 0,5 proc.

W czwartym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

PODWYŻKA STÓP W USA „WŁAŚCIWA” - POWELL

Członek rady gubernatorów Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że stopniowa podwyżka stóp procentowych w USA będzie właściwą decyzją, jeżeli dane płynące z gospodarki amerykańskiej będą pozytywne. Powell uważa, że amerykański rynek pracy zbliża się do sytuacji pełnego zatrudnienia, a ceny w USA są stabilne.

RYNEK WŁAŚCIWIE ODCZYTUJE MINUTKI FED – BULLARD

Przewodniczący Fed z St. Louis James Bullard powiedział w czwartek, że rynek właściwie odczytuje zapowiedzi podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, zawarte w minutkach Fed z kwietniowego posiedzenia. Bullard ocenił, że "amerykańskie rynki pracy są stosunkowo mocne i mogą wywierać presję na wzrost inflacji". Przedstawiciel Fed podkreślił, że amerykańska Rezerwa Federalna zakłada plan stopniowej, zależnej od danych makro, normalizacji wysokości stóp procentowych, gdzie stopy procentowe rosłyby stopniowo w ciągu następnych kilku lat, zakładając, że gospodarka USA będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA LEKKO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w maju 94,7 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w maju wskaźnika na poziomie 95,4 pkt. W kwietniu wskaźnik wyniósł 89,0 pkt.

LICZBA UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA W GÓRĘ

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w kwietniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 5,1 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. W marcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) wzrosła o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, po korekcie z +1,4 proc.

POPRAWA NASTROJÓW BRYTYJSKICH KONSUMENTÓW W MAJU

W maju nastroje brytyjskich konsumentów poprawiły się, a oczekiwano ich pogorszenia. Wskaźnik zaufania wyniósł -1,0 pkt. wobec -3,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się w V spadku wskaźnika do -4,0 pkt. Wskaźnik prognoz gospodarczych na następne 12 miesięcy wyniósł -13 pkt., wobec -14,0 pkt. w IV.

NASTROJE FRANCUSKICH KONSUMENTÓW POPRAWIAJĄ SIĘ

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się i to mocniej niż tego oczekiwano. Indeks zaufania wyniósł w maju 98 pkt. wobec 94 pkt. miesiąc wcześniej Analitycy spodziewali się poprawy nastrojów i wskaźnika na poziomie 95 pkt.

WZROST ZYSKÓW SEKTORA PRZEMYSŁOWEGO W CHINACH WYHAMOWUJE

Przyrost zysków w chińskim sektorze przemysłowym zwolnił do +4,2 proc. w kwietniu mdm., wobec +11,1 proc. w marcu mdm. W porównaniu do I kwartału tego roku wzrost zysku w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. zwolnił do 6,5 proc. z 7,4 proc.

LIDERZY G-7 OBAWIAJĄ SIĘ BREXITU

Liderzy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata są za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brexit mógłby stanowić "poważne zagrożenie" dla światowej gospodarki - ostrzegli w piątek, w deklaracji końcowej szczytu G7 w Japonii.

W deklaracji końcowej liderzy G7 zapowiedzieli podjęcie nowych inicjatyw na rzecz ożywienia światowej gospodarki, w tym działań na rzecz zmniejszenia nadpodaży stali na rynku światowym oraz opowiedzieli się za unikaniem dewaluacji waluty w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarek i trzymanie się kursu wymiany ustalanego na rynku.

Zagrozili także Rosji utrzymaniem, a nawet zaostrzeniem sankcji, jeśli ta nie wypełni swych zobowiązań wynikających z porozumienia mińskiego ws. konfliktu ukraińskiego.

GOOGLE WYGRYWA W SĄDZIE Z ORACLE

Sąd w San Francisco odrzucił pozew Oracle, producenta oprogramowania, przeciwko Google. Oracle podnosiło w pozwie, że Google powinien ponosić opłaty licencyjne na rzecz Oracle za używanie języka programowania Java przy rozwoju systemu operacyjnego Android, używanego na smartfonach. Oracle zapowiedziało apelację.

DEBIUT GIEŁDOWY PHILIPS LIGHTING

Podczas pierwszego dnia notowań na giełdzie w Amsterdamie kurs akcji Philips Lighting, największego na świecie producenta żarówek, wzrasta nawet o 10 proc., do ok. 22,2 euro z 20 euro. Na giełdę trafiło 25 proc. całości akcji spółki. Z oferty akcji Philips Lighting pozyskał 750 mln euro. Wartość rynkowa całej spółki po debiucie wynosi ok. 3 mld euro.

Royal Philips, spółka matka Philips Lighting, zdecydowała się na emisję publiczną akcji swojej żarówkowej części po nieudanych próbach jej sprzedaży w całości.

MICROSOFT I FACEBOOK POŁOŻĄ KABEL NA DNIE ATLANTYKU

Dwie amerykańskie firmy technologiczne zamierzają położyć podmorski kabel przez Atlantyk. Światłowód o długości 6.600 km ma mieć przepustowość 160 terabajtów na sekundę, najwięcej spośród przewodów łączących Europę z Ameryką Północną. Projekt, któremu nadano nazwę MAREA, ma zostać ukończony w październiku 2017 r.

ROCHE MA NOWY LEK NA RAKA

Akcje Roche rosną ponad 4 proc. po informacjach o udanych testach klinicznych leku Gazyva, przeznaczonego do zwalczania nowotworów krwi. (PAP)