Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,55 USD, po zwyżce o 22 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 11 centów i jest wyceniana po 49,65 USD za baryłkę.

Ministrowie ropy z Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) 2 czerwca omówią sprawę ewentualnego zamrożenia dostaw ropy.

Analitycy sceptycznie podchodzą do wyników tego spotkania OPEC i oceniają, że nie dojdzie tam do podpisania jakiegokolwiek porozumienia o zmniejszeniu dostaw ropy, bo Arabia Saudyjska, najważniejszy gracz w OPEC nie zgodzi się na cięcie produkcji swojej ropy jeśli takiego ruchu nie wykona też Iran.

Tymczasem w Nigerii z powodu ataków rebeliantów zmalała produkcja ropy i jest ona obecnie najniższa od ponad 20 lat. Niespokojnie jest też w Libii w pobliżu terminali naftowych Es Sider i Ras Lanuf z powodu konfliktu wewnętrznego. Na rynki powraca za to kanadyjska ropa, której produkcję zakłócały w ostatnich tygodniach szalejące w Kanadzie pożary.

W piątek ropa na NYMEX staniała o 15 centów do 49,33 USD za baryłkę. W poniedziałek Amerykanie świętowali, a transakcje na rynku ropy za ten dzień zostaną zaksięgowane we wtorek.