Polska zajmuje 33. pozycję pod względem konkurencyjności (podobnie jak w ub.r.) wśród 61 państw z całego świata, głosi doroczny raport szwajcarskiego instytutu IMD. Hongkong i Szwajcaria zajęły najwyższe pozycje w raporcie, wyprzedzając gospodarkę USA.

W zestawieniu dotyczącym wydajności biznesu w kategorii przedsiębiorczości Polska zajmuje 1 miejsce, zaś ostatnie - 61. - pod względem przyciągania i zatrzymywania talentów. Mocną stroną oceny Polski pod względem infrastruktury jest m.in. liczba kobiet, które ukończyły studia wyższe, podano w raporcie.

Kolejne miejsca w czołowej "10" zajęły: Singapur, Szwecja, Dania, Irlandia, Holandia, Norwegia oraz Kanada.

Gospodarki Ameryki Łacińskiej znajdują się w największej stagnacji ekonomicznej, zaś kraje Europy Wschodniej zyskują na rozwoju. Niemcy zajęły w rankingu 12. pozycję, zaś Wielka Brytania - 18., podano także.

Według raportu, wśród najszybciej rozwijających się krajów świata znajdują się obecnie m.in. Łotwa, Słowacja i Słowenia.

Reklama

Najbardziej konkurencyjną gospodarką Europy Wschodniej są Czechy - 27. pozycja, następnie Litwa - 30. miejsce oraz Estonia - 31.

Z kolei Francja znalazła się na 32. miejscu, Hiszpania tuż za Polską - na 34, miejscu, następnie Włochy - 35.

Tuż za Włochami znajduje się Chile - jedyny przedstawiciel Ameryki Łacińskiej, który zdołał uplasować się powyżej ostatniej dwudziestki.

Każdy ranking oparty jest na 340 kryteriach, wywodzących się z czterech podstawowych współczynników branych pod uwagę: wydajność gospodarcza, wydajność państwa, wydajność biznesu i infrastruktury. Badanie przeprowadzono wśród 5 400 osób kadry kierowniczej.