Kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,227 proc., FTSE 100 - w górę o 0,152 proc., CAC 40 futures zyskują 0,189 proc., a na DAX - w górę o 0,319 proc.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach mogą być właściwe biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą.

W piątek podano w USA w drugim wyliczeniu, że Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście 0,5 proc.

W poniedziałek z kolei prezes Fed z St. Louis James Bullard podczas konferencji Bank of Korea International Conference 2016 ocenił, że globalne rynki wydają się być "dobrze przygotowane" na podwyżkę latem stóp procentowych w USA przez Fed, ale nie sprecyzował daty, kiedy taki ruch Fed może nastąpić.

Część rynku spodziewa się, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie już podczas czerwcowego posiedzenia Fed.

Fed podwyższył ostatnio stopy procentowe w grudniu 2015 r. - była to pierwsza ich podwyżka od niemal 10 lat.

"Czy podwyżka będzie w czerwcu, czy w lipcu, to Fed i tak podwyższy stopy procentowe" - mówi Kazuaki Oh'E, ekonomista CIBC World Markets Japan Inc. w Tokio. "Gospodarka nie jest w złej kondycji" - dodaje.

Tymczasem we wtorek napłynęły mieszane dane z gospodarki Niemiec i Japonii.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w kwietniu spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 0,9 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. - podali statystycy. W III sprzedaż wzrosła o 0,6 proc. W IV oczekiwano wzrostu rdr o 1,7 proc.

W Japonii zaś stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła bez zmian 3,2 proc., jak się tego spodziewano.

Produkcja przemysłowa w tym kraju w kwietniu wzrosła mdm o 0,3 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się zniżki produkcji mdm o 1,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 3,8 proc.

Rdr produkcja przemysłowa spadła o 3,5 proc., po wzroście poprzednio o 0,2 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się spadku o 5,0 proc.

Teraz ważne będą dane z niemieckiego rynku pracy - przed godz. 10 zostanie podana stopa bezrobocia w maju. Analitycy oceniają, że wyniosła ona w tym miesiącu 6,2 proc., podobnie jak w kwietniu.(PAP)