Euro Stoxx 600 zniżkuje o 0,4 proc. Kontrakt na S&P 500 rośnie o 0,13 proc.

We wtorek uwaga inwestorów skupiona jest na danych, które mogą okazać się istotne dla polityki monetarnej, szczególnie w USA. W piątek rynek pozna dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą wskazać, czy gospodarka USA poradzi sobie w sytuacji możliwego podwyższenia stóp procentowych. Z kolei rynki europejskie czekają na czwartkowe posiedzenie EBC i konferencję prezesa Mario Draghiego.

Wydatki Amerykanów w kwietniu wzrosły najmocniej mdm od blisko 7 lat, powyżej oczekiwań. Wzrost dochodów okazał się zgodny z prognozami.

Deflator PCE w USA w kwietniu wzrósł do 1,1 proc. rdr z 0,8 proc. w marcu. Wskaźnik na poziomie 2 proc. rdr stanowi oficjalny cel inflacyjny Rezerwy Federalnej.

Po południu rynek pozna odczyt wskaźników PMI w Chicago oraz zaufania konsumentów Conference Board.

W piątek zostanie podana ważna informacja z amerykańskiego rynku pracy, która może wskazać, czy gospodarka USA poradzi sobie w sytuacji możliwego podwyższenia stóp procentowych.

W ubiegły piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach mogą być właściwe, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą.

W poniedziałek z kolei prezes Fed z St. Louis James Bullard podczas konferencji Bank of Korea International Conference 2016 ocenił, że globalne rynki wydają się być "dobrze przygotowane" na podwyżkę latem stóp procentowych w USA przez Fed, ale nie sprecyzował daty, kiedy taki ruch Fed może nastąpić.

Część rynku spodziewa się, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie już podczas czerwcowego posiedzenia Fed.

Wtorek przyniósł w Europie publikację nowych danych makro.

W strefie euro ceny konsumpcyjne nie rosną już czwarty miesiąc z rzędu, gdy tymczasem cel inflacyjny EBC wynosi +2,0 proc.

Bezrobocie w eurolandzie w kwietniu było takie same jak w marcu, a przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE spadła o 0,1 proc.

W Niemczech bezrobocie w maju było najniższe od zjednoczenia kraju ale rozczarowały dane o sprzedaży detalicznej w za kwiecień.

W Europie spadki dotknęły producentów samochodów. Akcje Volkswagena tracą po publikacji wyników kwartalnych, z których wynika, że zysk spółki znacząco się obniżył. Na minusie jest też kurs akcji Porsche. Z kolei na giełdzie indyjskiej wyraźnie zyskuje Tata Motors, właściciel Jaguara i Land Rovera.

Na rynku ropy, za baryłkę Brent trzeba zapłacić 49,5 dolarów, o -0,5 proc. mniej niż poniedziałek. Natomiast baryłka WTI drożeje o 0,4 proc. i jej cena wynosi również ok. 49,5 dolarów.

Rynek czeka na czwartkowe spotkanie państw OPEC, które jednak nie powinno przynieść niespodzianek. Uwaga rynku koncentruje się wokół wzrastającego wydobycia surowca na Bliskim Wschodzie, gdzie Irak chce w czerwcu zwiększyć eksport o 5 mln baryłek dziennie, a Arabia Saudyjska, Iran i Kuwejt planują zwiększyć produkcję w III kwartale. Z drugiej jednak strony w USA w najbliższym czasie zwiększy się zapotrzebowanie na paliwa samochodowe z uwagi na rozpoczynający się sezon podróżniczy.

Kurs EURUSD idzie lekko do góry drugi dzień z rzędu, ale nie zdołał jeszcze przebić granicy 1,12. Od pierwszej dekady maja dolar umocnił się wobec wspólnej europejskiej waluty o ok 2 proc. Popyt na USD wzmacniają spekulacje o podwyżce stóp proc. w Stanach.

Kurs jena pozostaje w okolicach 111, czyli na najwyższym od końca kwietnia poziomie. Jen znajduje się pod presją z uwagi na zapowiedzi o kolejnym zastrzyku stymulacyjnym dla japońskiej gospodarki w drugiej połowie roku.

WYDATKI AMERYKANÓW NAJLEPSZE OD SIERPNIA ‘09

Wydatki amerykańskich konsumentów w kwietniu wzrosły o 1 proc. miesiąc do miesiąca. Jest to największy wzrost wydatków od blisko 7 lat. W marcu wydatki wzrosły o 0,0 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 0,1 proc. mdm przed korektą.

Dochody Amerykanów wzrosły o 0,4 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,4 proc. mdm w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,7 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,4 proc

DEFLATOR PCE W CENTRUM UWAGI FED

Deflator PCE w USA w kwietniu wzrósł do 1,1 proc. rdr z 0,8 proc. w marcu. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,6 proc. rdr, tyle samo co miesiąc wcześniej.

Analitycy oczekiwali, że wskaźnik w kwietniu wyniesie właśnie 1,1 proc. rdr, a bazowy 1,6 proc.

Deflator PCE (personal consumption expenditure deflator) jest miarą zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów. W ujęciu bazowym nie bierze pod uwagę cen żywności i energii.

Wskaźnik na poziomie 2 proc. rdr stanowi oficjalny cel inflacyjny Rezerwy Federalnej.

INFLACJA W EUROLANDZIE NADAL NA MINUSIE

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły w maju o 0,1 proc. rdr - podał w komunikacie Eurostat, wstępnie. Analitycy spodziewali się spadku właśnie o 0,1 proc.

W IV ceny konsumpcyjne spadły o 0,2 proc. rdr.

BEZROBOCIE W EUROLANDZIE BEZ ZMIAN

Stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,2 proc., wobec 10,2 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,2 proc., bez zmian.

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,7 proc., wobec 8,8 proc. w poprzednim miesiącu.

Najwyższa była w Hiszpanii: 20,1 proc., najniższa w Niemczech: 4,2 proc.

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. wobec 6,3 proc. w III.

MIESZANE DANE Z NIEMIEC: BEZROBOCIE W DÓŁ ALE SPRZEDAŻ DETALICZNA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Stopa bezrobocia w Niemczech w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła rekordowe 6,1 proc. wobec 6,2 proc. miesiąc wcześniej. Jest to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,2 proc., bez zmian.

Liczba osób poszukujących pracy spadła w maju o 11 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy poprzednio spadła o 16 tys. Analitycy spodziewali się teraz spadku o 5 tys. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 2,695 mln.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w kwietniu spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 0,9 proc. W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. W III sprzedaż wzrosła o 0,6 proc. W IV oczekiwano wzrostu rdr o 1,7 proc.

JAPONIA: BEZROBOCIE BEZ ZMIAN, PRODUKCJA PRZEM. ROŚNIE

W Japonii stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła bez zmian 3,2 proc., jak się tego spodziewano.

Produkcja przemysłowa w tym kraju w kwietniu wzrosła mdm o 0,3 proc., podano wstępnie. Analitycy spodziewali się spadku produkcji mdm o 1,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 3,8 proc.

Rdr produkcja przemysłowa spadła o 3,5 proc., po wzroście poprzednio o 0,2 proc. Tu spodziewano się spadku o 5,0 proc.

ZYSK VOLKSWAGENA MOCNO W DÓŁ

Zysk operacyjny marki Volkswagen w I kwartale zmalał o 86 proc. rdr do 73 mln euro z 514 mln. Marża operacyjna wyniosła jedynie 0,3 proc. wobec zakładanego przez firmę średnioterminowego celu 6 proc. Kurs Volkswagena tracił we wtorek nawet ponad 3 proc., ale w drugiej części sesji odrobił straty. Producent samochodów zmaga się z reputacją marki po ujawnieniu 9 miesięcy temu informacji o fałszowaniu wyników testów emisji spalin.

Pomimo słabego wyniku samej marki Volkswagen cała grupa (12 marek) odnotowała wzrost zysku operacyjnego do 3,44 mld euro z 3,33 mld euro oraz wzrost sprzedaży globalnej o 0,8 proc. do 2,5 mln samochodów w I kwartale. Przychody grupy spadły w tym czasie o 3,4 proc. do 51 mld euro.

AKCJE TATA MOTORS W GÓRĘ

Akcje indyjskiego producenta samochodów idą we wtorek w górę o blisko 14 proc. Rynek zareagował tym samym na pozytywne wyniki spółki za I kwartał, w którym Tata potroiła zysk netto rdr do 51,8 mld rupii (771 mln USD), podczas gdy analitycy oczekiwali 35,3 mld rupii. Zysk spółki-córki Jaguar Land Rover wzrósł o 56 proc. do 472 mln funtów brytyjskich (690 mln USD). (PAP)