Zdaniem pierwszego wicepremiera Rosji Igora Szuwałowa rozmowy z Chinami w sprawie tworzenia partnerstwa handlowo-gospodarczego mogą doprowadzić do podpisania stosownych dokumentów w ciągu dwóch lat. Zastrzegł, że rozmowy będą trudne.

Szuwałow powiedział, że Pekin chce, by EUG zredukowała cła na chińskie towary i usługi lub nawet zniosła je całkowicie, lecz na razie blok nie podjął decyzji w tej sprawie.

"Będziemy pracować nad tą kwestią uwzględniając równowagę interesów obu stron" - podkreślił Szuwałow.

Rosja i Kazachstan - dwie największe gospodarki EUG - dostarczają do Chin przede wszystkim takie dobra, jak ropa i metale, a importują stamtąd szeroki asortyment towarów, od tekstyliów po samochody i elektronikę.

Na szczycie w Astanie, gdzie we wtorek zatwierdzono wejście w życie porozumienia EUG o strefie wolnego handlu z Wietnamem, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział, że organizacja jest też zainteresowana współpracą z Indiami, Izraelem, Egiptem i Kambodżą.

Tymczasem prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował do swych partnerów z EUG, by rozwiązać problemy wewnętrzne bloku, w tym usunąć ograniczenia w handlu, których liczba według niego sięga ok. 600 pozycji.

"Równe warunki dla członków EUG i środowisko wolne od barier wciąż nie zostały stworzone" - powiedział Łukaszenka. Zaznaczył, że spadła też wartość obrotów w EUG do 45 mld dolarów w roku 2015 z 65 mld dolarów rocznie w latach 2012-13.

Na spotkaniu w Astanie podjęto kilka decyzji, w tym dotyczącą koncepcji tworzenia wspólnego rynku gazu i ropy naftowej, a także głównych kierunków polityki makroekonomicznej na lata 2016-17 - piszą rosyjskie media.

Strony postanowiły rozpocząć rozmowy z Serbią na temat unifikacji zasad handlu - pisze TASS i zaznacza, że obecnie trzy państwa EUG (Rosja, Kazachstan i Białoruś) mają z Serbią umowy o strefie wolnego handlu, a w stosunkach handlowych z Armenią i Kirgistanem obowiązuje klauzula największego uprzywilejowania.

Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstała na początku roku 2015 na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.(PAP)

mmp/ kar/