Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 50,1 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,0 pkt.

Wprawdzie wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży, to poziom 50,1 pkt. jest bardzo blisko kluczowego punktu i "wszystko jest możliwe".

Chińscy statystycy ostrzegają, że popyt na surowce jest słaby, a baza do wzrostu w sektorze przemysłowym nie jest jeszcze zbyt solidna.

Z kolei z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics wynika, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w maju 49,2 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

"Dane z chińskiego sektora przemysłowego sugerują, że nadal w gospodarce są ryzyka dla jej wzrostu" - mówi Daniel Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Melbourne.

"Niekorzystnie dla rynków metali umocnił się dolar USA, dlatego rynki czekały na dane PMI - że może one pomogą notowaniom surowców" - dodaje. (PAP)