Sprzedaż wspomnianego pakietu akcji sprawi, że całkowity udział akcji Softbanku w największej firmy z branży e-commerce w Chinach spadnie z 32 do 28 proc. Japońska firma argumentuje decyzję o sprzedaży wyłącznie strukturą kapitałową firmy oraz chęcią jej oddłużenia.

Softbank zaczął inwestować w Alibabę już w 2000 roku, czyli na początku rozwoju firmy należącej do Jacka Ma. - Pod rządami założyciela i CEO Softbanku Masayoshi’ego Sona Softbank był bardzo cenionym, długoterminowym partnerem dla Alibaby przez ponad 16 lat, a my oczekujemy dalszej silnej współpracy – napisał w oświadczeniu Jack Ma.

Wartość akcji Alibaby spadła we wtorek 31 czerwca tuż po ogłoszeniu planów Softbanku o 2,7 proc.

Decyzja o sprzedaży akcji chińskiego potentata jest częścią szerszego planu, który prawdopodobnie obejmie kolejne transakcje sprzedaży aktywów znajdujących się w rękach koncernu. Firma uznała, że wśród najważniejszych obszarów jej działalności nie znajduje się branża gier. Planuje w związku z tym sprzedaż japońskiej firmy GungHo Online Entertainment oraz prowadzi rozmowy w sprawie pozbycia się udziałów w kolejnym producencie z branży - fińskim Supercell Oy.

Założyciel Softbanku podzielił koncern na odziały krajowe i zagraniczne, a kierowanie tymi drugimi powierzył byłemu dyrektorowi Google’a Nikeshowi Arorze. – Arora zdaje się realizować cel zrównoważenia portfela firmy, a planowane transakcje są dopiero początkiem tego, czego może dokonać. Pozwoli to zwiększyć wartość posiadanych przez firmę udziałów – mówi analityk Jefferies Group Atul Goyal.

Softbank posiada liczne udziały w wielu innych firmach o łącznej wartości prawie 10 bln jenów. Można tutaj wymienić chociażby akcje w Yahoo Japan Corp. oraz chińskim Renren Inc.

>>> Czytaj też: Ta zmiana może zmienić świat. Polska pionierem w Europie?