Od początku maja, po przełączeniu zasilania, rozliczenia za dostarczane ciepło są prowadzone w oparciu o ceny i stawki opłat określone w taryfie dla ciepła Veolia Energia Warszawa. Oszczędności np. dla mieszkania o powierzchni 60 m kw. w budynku wielorodzinnym mogą wynieść w skali roku ok. 150-200 zł.

"Do budynków w Ursusie będzie dostarczane ciepło wytwarzane w elektrociepłowni PGNiG TERMIKA, przesyłane sieciami ciepłowniczymi Veolii Energia Warszawa, co gwarantuje m.in. niższe i stabilne ceny, bezpieczeństwo dostaw, a także ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie" - przekonywał w środę prezes zarządu Veolia Energia Warszawa Jacky Lacombe.

Na ekologiczny aspekt inwestycji zwracał uwagę również wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. "Jednym ze źródeł zanieczyszczeń powietrza jest sektor energetyczny, czy sektor komunalno-bytowy - wszystkie domy opalane piecami, ale również - tutaj w Ursusie - elektrociepłownia, która funkcjonowała (...) w oparciu nie o te standardy, które chcemy oferować na terenie Warszawy" - powiedział. Dodał, że w związku z tym, bardzo ważne było dokończenie inwestycji budowy magistrali ciepłowniczej, która przyłączyła ten obszar do systemu Warszawy.

Olszewski przekonywał, że problem nie jest tylko lokalny, a inwestycja nie jest ważna wyłącznie dla mieszkańców Ursusa, ale - jak zaznaczył - również dla mieszkańców np. Śródmieścia czy Ochoty. "Zanieczyszczenia z pasma zachodniego przemieszczają się w głąb miasta poprzez klin napowietrzający, który idzie wzdłuż torów" - tłumaczył.

Reklama

Wiceprezydent stolicy podkreślił, że realizacja planu gospodarki niskoemisyjnej i walki o czyste powietrze dla Warszawy, jest kwestią kompleksowych działań. "To jest jeden z projektów, który jest realizowany, ale dotychczas najważniejszy już zrealizowany z pakietu 16 mld programu, który pani prezydent zatwierdziła dokładnie miesiąc temu" - powiedział Olszewski. Dodał, że działania prowadzone w stolicy nabierają skali metropolitalnej, gdyż - jak mówił - kolejnym etapem prac w tym rejonie będzie podłączenie do stołecznej sieci Piastowa oraz Pruszkowa.

Również wiceprezes zarządu ds. technicznych PGNiG TERMIKA Tomasz Wilczak zapewniał, że połączenie rejonu Ursusa, Piastowa i Pruszkowa z warszawskim systemem ciepłowniczym zapewni "stabilne i pewne dostawy tańszego ciepła" produkowanego przez jego firmę w elektrociepłowniach Siekierki i Żerań.

Burmistrz Ursusa Urszula Kierzkowska poinformowała, że w perspektywie kilku lat kolejne obszary dzielnicy - m.in. osiedle Skorosze - zostaną podłączone do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Zdaniem dyrektora komunikacji Veolia Adama Rafalskiego powinno to nastąpić do 2020 r.(PAP)