W oświadczeniu RB ONZ zaznaczono, że przeprowadzone 31 maja, 27 maja oraz 28 kwietnia nieudane próby rakietowe sprzyjają rozwijaniu przez Pjongjang systemów przenoszenia broni jądrowej oraz zwiększaniu napięcia na arenie międzynarodowej.

Rada Bezpieczeństwa ponownie zażądała od Korei Północnej zaprzestania prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi i zaapelowała o przestrzeganie rezolucji.

Ostatnią nieudaną próbę wystrzelenia rakiety balistycznej średniego zasięgu Pjongjang przeprowadził we wtorek. Jak oceniła wówczas Associated Press, rakieta tego typu mogłaby teoretycznie dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku. Działanie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony Pentagonu.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. (PAP)

mmi/