Reformy, które mają na celu ukrócenie wpływów politycznych na mianowanie sędziów i ograniczenie ich immunitetu w razie nieprofesjonalnego zachowania, uzyskały poparcie 335 deputowanych. Dla przyjęcia zmian w ustawie zasadniczej próg wynosi 300 głosów "za".

Poroszenko oświadczył, że przyjęte reformy są "dowodem, iż kraj jest w trakcie reform".

Zmiany przewidują m.in. podniesienie limitu wieku dla kandydatów na stanowisko sędziego. Może nim zostać obywatel Ukrainy w wieku co najmniej 30 lat; wcześniej było to 25 lat. Wydłużony został staż pracy w sferze prawa dla kandydatów - do pięciu lat z trzech. W ustawie zasadniczej nie będzie natomiast wymogu, by kandydat na sędziego mieszkał co najmniej 10 lat na Ukrainie. Tak jak dotychczas sędzia będzie mógł pracować do 65. roku życia.

W miejsce Wyższej Rady Sprawiedliwości powołana zostanie Wyższa Rada Sądownictwa o szerszych pełnomocnictwach. Organ ten będzie decydował o przeniesieniu sędziego do innego sądu, wyrażał zgodę na ewentualne zatrzymanie albo areszt, a także decydował o tymczasowym zawieszeniu w obowiązkach.

Reklama

Sędziów mianuje prezydent na podstawie propozycji Rady.

Uchwalone reformy przewidują także, że każda osoba będzie miała możliwość złożenia skargi do Sądu Konstytucyjnego, jeśli uzna, że orzeczenia innych sądów są sprzeczne z konstytucją.

Rozpowszechniona w ukraińskim sądownictwie korupcja jest postrzegana jako główny element blokujący szersze reformy w ramach programu wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości 17,5 mld USD.