Warszawa, 03.06.2016 (ISBnews) - Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził pierwszą taryfę dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla spółki Polskie LNG, podał Urząd.
"2 czerwca 2016 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził pierwszą taryfę dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) ustaloną przez przedsiębiorstwo energetyczne Polskie LNG S.A. z siedzibą w Świnoujściu. Taryfa ta została opublikowana w 'Biuletynie Branżowym Urzędu Regulacji Energetyki - Paliwa gazowe'" - czytamy w komunikacie.
Taryfa została zatwierdzona, zgodnie z wnioskiem Polskiego LNG, na okres od dnia wprowadzenia taryfy do stosowania - do 31 grudnia 2016 r. Przedsiębiorstwo wprowadza taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej publikacji, podano także.
"W taryfie zostały ustalone stawki opłat za pakietowe usługi regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego obejmujące: wyładunek LNG z tankowca, procesowe składowanie w zbiornikach, regazyfikację i oddanie paliwa gazowego do systemu przesyłowego oraz stawki za usługi dodatkowe w zakresie przeładunku LNG na autocysterny. Ponadto ustalone zostały stawki za usługi rozdzielone. Są to: rozdzielone przedłużone procesowe składowanie oraz rozdzielona moc umowna. Będą one świadczone dodatkowo do pakietowych usług regazyfikacji" - czytamy dalej w komunikacie.
Spółka zamierza świadczyć długoterminowe usługi regazyfikacji - w okresie dłuższym niż rok oraz usługi krótkoterminowe - w okresie co najmniej jednej doby gazowej, podał też UKE.
1 czerwca Gaz-System podał, że Polskie LNG przejęło do eksploatacji terminal LNG w Świnoujściu od wykonawcy.
Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień zapowiadał wcześniej, że terminal LNG w Świnoujściu powinien być gotowy do przyjmowania statków gazowych od początku czerwca. Poinformował także, że dotychczas zainteresowanie zakupem gazu w terminalu zgłosiły PGNiG oraz wstępnie ukraiński Naftohaz.
Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.
(ISBnews)