Ćwiczenie Baltops 2016 potrwa do 19 czerwca na Bałtyku oraz na terenie Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski. W 44. edycji manewrów weźmie udział ponad 6 tys. żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. W Tallinie odbywa się pierwsza część – portowa, manewry zakończą się w Kilonii.

Tak jak w poprzednich latach w ćwiczeniu wezmą udział polscy żołnierze, okręty oraz lotnictwo. 16 czerwca na poligonie w Ustce odbędzie się faza taktyczna ćwiczenia: lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych.

W tym roku, w fazie zgrywania i fazie taktycznej ćwiczenia, uczestniczy okręt podwodny ORP Kondor z 3. Flotylli Okrętów. Jego głównym zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania i zwalczanie okrętów nawodnych potencjalnego przeciwnika.

Oprócz tego w taktycznej fazie manewrów, 16 czerwca na poligonie w Ustce lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych będą wspierać dwie grupy okrętów przeciwminowych wydzielonych z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Polskie okręty będą poszukiwać min na podejściu do rejonu wysadzenia desantu i utrzymywać drożność linii komunikacyjnych.

Zadania postawione okrętom Marynarki Wojennej RP w ćwiczeniu Baltops 2016 wpisują się również w scenariusz największego tegorocznego ćwiczenia polskich sił zbrojnych ćwiczenia Anakonda-16.

Do głównej części ćwiczenia Polska zgłosiła również cztery myśliwce F-16, samolot patrolowo–rozpoznawczy An-28B1R oraz trzy śmigłowce - dwa Mi-14 PŁ i W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W operacji desantowej na poligonie w Ustce weźmie też udział kompania zmechanizowana z 7. Brygady Obrony Wybrzeża, która wystąpi jako OPFOR (czyli przeciwnik sił koalicyjnych), prowadząc działania na bronionym odcinku wybrzeża.

Ponadto w trakcie fazy taktycznej (desantowej) ćwiczenia Baltops Polska będzie pełnić rolę państwa gospodarza, ćwicząc procedury logistycznego zabezpieczenia sił sojuszniczych.

Celem ćwiczenia Baltops od początku jest demonstrowanie obecności morskiej NATO w rejonie Morza Bałtyckiego. Marynarka Wojenna RP, początkowo w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, a następnie członek sojuszu, uczestniczy w manewrach.

Organizatorem Baltops jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO - STRIKFORNATO).(PAP)