W piątek w Kielcach pre-umowy na realizację projektów dofinansowanych kwotą ok. 57,7 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, podpisali włodarze gmin i przedstawiciele zarządu regionu.

ZIT to nowy instrument współpracy samorządów. Chodzi w nim o tworzenie wspólnych projektów dla miast oraz otaczających je gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych. To także nowy model współpracy samorządów, które wspólnie z władzami województwa ustalają z jednej strony cele do osiągnięcia, a z drugiej inwestycje, jakie mają pomóc w ich realizacji.

W woj. świętokrzyskim przedsięwzięcia w ramach ZIT realizują samorządy skupione w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym (KOF) – to poza Kielcami 11 ościennych gmin.

Jednym z działań, na jakie samorządy będą mogły wydawać unijne pieniądze jest „Efektywność energetyczna w sektorze publicznym”. Zaliczono w to projekty inwestycyjne, obejmujące kompleksową modernizację energetyczną kilkudziesięciu budynków. Łączna wartość planowanych przedsięwzięć to 70 mln zł.

Reklama

Inwestycje dotyczą m.in. ocieplenia obiektów, wymiany w nich okien i drzwi, oświetlenia – na energooszczędne, przebudowy systemów grzewczych, klimatyzacji, wymiany dachów czy instalacji w nich urządzeń, wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Gmina Morawica zrealizuje przedsięwzięcia za ponad 5,4 mln zł; dotyczą one budynku Zespołu Szkół w Brzezinach i dawnego szpitalnego pawilonu w Morawicy. Pawilon o powierzchni 2,5 tys. metrów kw. przejdzie gruntowny remont i termomodernizację.

„To budynek położony w centrum miejscowości, który kupiliśmy od szpitala. Po remoncie zupełnie zmieni się jego funkcja. Na parterze będą siedziby organizacji pozarządowych, na pierwszym piętrze – zakład gospodarki komunalnej i ośrodek pomocy społecznej. Na najwyższej kondygnacji chcemy zlokalizować schronisko turystyczne dla młodzieży” – powiedział PAP wójt Morawicy, Marian Buras. Dodał, że gminie byłoby trudno zrealizować inwestycję jedynie z własnych funduszy.

Zdaniem samorządowca dobrze, że w ramach RPO zarezerwowano pieniądze dedykowane konkretnemu obszarowi. „Te pieniądze maja określony cel – chodzi o to by Kielecki Obszar Funkcjonalny połączyć i razem rozwijać. Granice administracyjne są granicami sztucznymi, jest wiele funkcji, które nas łączy z Kielcami, m.in. komunikacja miejska i fakt, że wiele osób u nas mieszka, a pracuje i uczy się w stolicy regionu” – ocenił Buras.

Ponad 10 mln zł - to wartość inwestycji, które zrealizuje samorząd Kielc. Chodzi o termomodernizacje budynków z lat 60. i 70. XX wieku - obiektów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 28, budynków Zespołu Szkół Informatycznych oraz Przedszkola Samorządowego nr 28.

Samorząd Kielc koordynuje działania KOF. Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Miasta Mieczysław Pastuszko przypomniał, że priorytety zapisane w strategii ZIT mówią o tym, w jakim kierunku obszar funkcjonalny Kielc powinien się rozwijać. „Mówią jaki najważniejsze istotne cele i cechy tego obszaru, będą wpływały na podnoszenie konkurencyjności Kielc i ościennych gmin” – zauważył.

Ocenił, że nie było łatwo, by samorządy określiły wspólne cele, ale jego zdaniem - przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Jak zaznaczył, współpraca jest ważna także w kontekście przyszłych okresów unijnego programowania, gdy środków UE na realizację następnych projektów będzie mniej.

Inwestycje termomodernizacyjne, w latach 2015-2020 będą realizowały także gminy: Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny i Zagnańsk.

W zakresie ZIT mają być też realizowane projekty związane z niskoemisyjnym transportem publicznym, ochroną i wykorzystaniem cennych przyrodniczo obszarów, infrastrukturą drogową, rewitalizacją oraz edukacją. W ramach KOF planowana jest m. in.: budowa ścieżek rowerowych, zagospodarowanie akwenów wodnych, inwestycja drogowa łącząca w Kielcach trasy krajowe nr 73 i nr 7 oraz budowa Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

„Wiemy, że w priorytetach UE, bardzo mocno przykłada się wagę do tzw. polityki miejskiej, uznaje się, że te obszary powinny mieć szczególne znaczenie w stymulowaniu impulsów rozwojowych (…) Mam nadzieje, że realizacja strategii spowoduje jeszcze bardziej dynamiczny rozwój naszego regionu” – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adama Jarubas.

Samorządy KOF mają do dyspozycji w ramach ZIT w programie regionalnym 82 mln euro (ponad 300 mln zł). Mogą też aplikować w otwartych konkursach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w którym woj. świętokrzyskie ma wykorzystać niemal 1,4 mld euro środków UE. (PAP)