Euro Stoxx 600 tracił 1,2 proc. S&P zniżkował 0,6 proc., a NASDAQ tracił 1 proc.

W centrum uwagi rynków w piątek znajdowały się dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w Stanach całkowicie rozminęła się z oczekiwaniami rynku i była najniższa od jesieni 2010 r.

W maju przybyło 38 tys. miejsc pracy, podczas gdy analitycy oczekiwali 160 tys., biorąc nawet pod uwagę strajk 35 tys. pracowników Verizon, którzy nie byli w wliczeni do badania.

Rynek niekorzystnie ocenia także rewizję w dół danych o zatrudnieniu za ostatnie dwa miesiące o -59 tys. oraz korektę w dół nowych miejsc pracy w kwietniu o -37 tys.

Na plus zaskoczyła za to stopa bezrobocia w USA, która wyniosła 4,7 proc., wobec 4,9 proc. prognoz, i jest najniższa od grudnia 2007 r.

W Stanach najwięcej tracą akcje banków i spółek finansowych.

Dane o miejscach pracy rynek oceniał jako kluczowy dla decyzji Fed o podniesieniu stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

„Uważam, że Fed miał zamiar podnieść stopy już na czerwcowym posiedzeniu” – powiedział Russel Price, starszy ekonomista w Ameriprise Financial Services z Michigan.

„Myślę, że dane z rynku pracy wstrzymają tę decyzję, bo pokazują, że z amerykańskiej gospodarki uszło nieco powietrza” – dodał.

Pod koniec ub. tygodnia prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach mogą być właściwe, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą.

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp na czerwcowym posiedzeniu Fed spadło do 4 proc. z 28 proc. na koniec maja, a na lipcowym do 33 proc. z ponad 50 proc. na koniec maja.

Przed ogłoszeniem danych w publicznych wypowiedziach członkowie Fed, pod warunkiem sprzyjającej sytuacji gospodarczej, opowiadali się za podwyżkami stóp w niedalekiej przyszłości.

W piątek wieczorem wystąpi Lael Brainard z Fed i to będzie pierwsza ocena nowych danych przez przedstawiciela Rezerwy Federalnej. W poniedziałek wypowie się publicznie Janet Yellen.

Dane ze Stanów mocno wpłynęły na kurs dolara, który stracił do euro 1,6 proc., najwięcej od grudnia 2015 r. Kurs USDJPY także zniżkował, o ok. 1,4 proc. do poniżej 107.

Japońska waluta kolejny dzień jest w trendzie wzrostowym zarówno wobec dolara, jak i euro. W piątek euro znajdowało się na najniższych poziomach od blisko 3 lat. W centrum uwagi rynku jest czwartkowa konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego, którą inwestorzy odczytują jako pierwszą zapowiedź dalszej możliwości luzowania ilościowego w strefie euro. Japońska waluta zyskuje, także gdy na rynku panuje niechęć do ryzyka przed referendum o Brexicie oraz pojawiają się sceptyczne opinie, że nie dojdzie do interwencji w celu zbicia kursu jena, by wspomóc japońskich eksporterów.

Tańszy dolar sprzyja rynkowi surowcowemu. Zwyżkują miedź, złoto, srebro, platyna czy też cynk. Złoto zyskało najwięcej od miesiąca.

Na rynku ropy wahania. W czwartek w Londynie Brent po raz pierwszy od 7 miesięcy zamknął sesję przy wycenie ponad 50 USD za baryłkę, ale po danych ze Stanów ceny głównych benchmarków, Brent i WTI, idą w dół. Rynek ropy znajduje się pod wypływem czwartkowej decyzji państw OPEC o nieustanowieniu limitów wydobycia oraz danych płynących ze Stanów, gdzie oprócz tygodniowych zapasów spadło także wydobycie.

W USA PRZYBYŁO MAŁO MIEJSC PRACY

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 38 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 123 tys., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu o 160 tys.

Stopa bezrobocia w USA w maju wyniosła 4,7 proc., wobec 5,0 proc. w kwietniu.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 25 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 130 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 160 tys. wobec 160 tys. w kwietniu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 150 tys. wobec 171 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w maju 62,6 proc. wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 0,2 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. miesiąc wcześniej po korekcie i wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą. Tutaj spodziewano się w maju odczytu plus 0,2 proc.

USA: PMI COMPOSITE I PMI W USŁUGACH

Indeks PMI composite w USA w maju spadł do 50,9 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 52,4 pkt

Indeks PMI w sektorze usług USA w maju spadł do 51,3 pkt. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 51,4 pkt. W kwietniu indeks wyniósł 52,8 pkt.

WZROST ZAMÓWIEŃ NA DOBRA TRWAŁE W STANACH

Zamówienia na dobra trwałe w USA w kwietniu wzrosły mdm o 3,4 proc., po tym jak w marcu wzrosły o 1,9 proc. mdm – podano w końcowym wyliczeniu.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 0,5 proc. mdm wobec wzrostu o 0,1 proc. miesiąc wcześniej.

DWIE PODWYŻKI STÓP W USA WŁAŚCIWE – EVANS, FED

Charles Evans, szef Rezerwy Federalnej z Chicago, ocenił w piątek przed publikacją danych o nowych miejscach pracy w USA, że właściwym posunięciem byłyby dwie podwyżki stóp o 25 pb. do końca 2016 r. Dodał, że Fed powinien wstrzymać się od agresywnego zacieśniania polityki monetarnej, bo może to negatywnie wpłynąć na gospodarkę.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W EUROLANDZIE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w kwietniu w ujęciu miesiąc do miesiąca pozostała bez zmian, a miesiąc wcześniej spadła o 0,6 proc., po korekcie z -0,5 proc.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm wzrośnie o 0,4 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w eurolandzie w IV o 1,4 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,8 proc., po korekcie z +2,1 proc. Tu spodziewano się wzrostu o 2,1 proc.

PMI COMPOSITE: STREFA EURO I CHINY

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 53,1 pkt. wobec 53,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 52,9 pkt.

Wskaźnik PMI composite w Chinach wyniósł zaś 50,5 pkt. wobec 50,8 pkt. w IV.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

PMI W USŁUGACH: STREFA EURO, FRANCJA, NIEMCY, UK, CHINY

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, wyniósł w maju 53,3 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,1 pkt.

Indeks PMI w sektorze usług w maju we Francji wzrósł do 51,6, w Niemczech wzrósł do 55,2 pkt., w Wielkiej Brytanii wzrósł do 53,5 pkt., a w Chinach spadł do 51,2 pkt.

IRAN PODPISAŁ UMOWĘ Z GLENCORE

Irański rząd podpisał umowę z surowcowym gigantem Glencore. Spółka ma pomóc Iranowi rozwijać przemysł miedziowy. Rząd w Teheranie planuje dziesięciokrotne zwiększenie produkcji miedzi do 2025 r. W Iranie jest 9 państwowych kopalni miedzi.

BP MA UGODĘ Z AKCJONARIUSZAMI

W piątek w górę idą akcje BP, po tym jak spółka podpisała z akcjonariuszami ugodę na kwotę 175 mln USD. Sprawa dotyczy wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej z 2010 r. Inwestorzy oskarżali koncern o wprowadzanie rynku w błąd co do rzeczywistego rozmiaru wycieku, a tym samym o sztuczne zawyżanie kursu spółki, który stracił w ciągu kilku tygodni od katastrofy ponad 40 proc.

ACCOR ZYSKUJE DZIĘKI CHIŃCZYKOM

Akcje sieci hotelowej Accor zyskiwały nawet 6 proc. po informacjach francuskiej prasy o tym, że chiński operator hotelowy Jin Jiang chce zwiększyć swoje udziały w Accor do 29 proc. z 15 proc. Accor nie komentuje sprawy.

RWE ZYSKUJE PO REKOMENDACJI

Bank of America podniósł do „kupuj” z "trzymaj" rekomendację dla francuskiego operatora energii elektrycznej RWE. Akcje spółki rosły ponad 5 proc.

UZIEMIONE HELIKOPTERY AIRBUSA

Dwa modele helikopterów francuskiego Airbusa, H225 LP oraz AS332 L2 Super Puma, zostały uziemione przez europejskiego regulatora bezpieczeństwa lotniczego. W skrzyniach biegów obu modeli została wykryta usterka mogąca mieć wpływ na bezpieczeństwo pasażerów. W kwietniu w Norwegii miała miejsce katastrofa śmigłowca Airbusa, w której zginęło 13 osób. Akcje Airbusa dołowały o ponad 4 proc. (PAP)