Jak poinformował wojewoda małopolski Józef Pilch 9,8 mln zł na ten cel samorząd Krakowa otrzyma w formie dotacji, bo zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM wojewoda może wesprzeć samorządy w wykonywaniu zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych.

W trakcie ŚDM oprócz standardowego oczyszczania ulic i wywozu odpadów od mieszkańców, krakowskie MPO będzie odpowiedzialne za utrzymanie czystości w miejscach głównych uroczystości, zakwaterowania pielgrzymów, katechez, Festiwalu Młodych, w miasteczkach namiotowych i na polach gastronomicznych oraz na trasach dojścia pielgrzymów.

„Co miesiąc zbieramy w Krakowie prawie 26 tys. ton odpadów. Spodziewamy się, że jeśli na ŚDM przyjedzie 2 mln ludzi, wytworzą dodatkowe 12 tys. ton. Połowa z tych odpadów zostanie odebrana w miejscu zakwaterowania pielgrzymów” – mówił PAP rzecznik MPO Piotr Odorczuk.

W trakcie wydarzenia w mieście ma pracować 60 dodatkowych śmieciarek i 132 dodatkowe samochody do sprzątania ulic, placów, odbierania odpadów z przystanków komunikacji.

Pracownikom firm zajmujących się oczyszczaniem wstrzymano urlopy, a system ich pracy został zmieniony z ośmio- na dwunastogodzinny – dzięki temu do dyspozycji będzie 250 osób więcej. MPO kupiło w przetargu 1,4 tys. dodatkowych pojemników na odpady oraz 3,4 mln worków.

Tryb sprzątania miejsc uroczystości zostanie ustalony z organizatorami ŚDM. Usuwanie odpadów z terenu Błoń oraz z Campusu Misericordiae pod Wieliczką mają się rozpocząć tuż po zakończeniu w tym miejscach uroczystości. Tam, gdzie śmieci muszą zostać uprzątnięte szybko np. na trasach przejścia pielgrzymów będą pracowały brygady piesze.

W Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką pielgrzymi mają spędzić całą noc. Każdy z wchodzących do wybudowanych tam sektorów otrzyma przezroczyste worki, żeby łatwo było skontrolować ich zwartość. "Liczymy, że znaczna cześć zebranych odpadów będzie nadawała się do recyklingu" – mówił Odorczuk.Na Błoniach zaplanowano otwarcie ŚDM, powitanie papieża i Drogę Krzyżową - młodzi ludzie będą więc przebywać kilka dni. MPO będzie miało swoją czasową bazę w pobliżu pętli tramwajowej (Cichy Kącik), co ułatwi utrzymanie czystości.

Sprzątanie miasta po ŚDM zaplanowano od 2 sierpnia.