statystyki

Ubezpieczyciele w sporach sądowych dotyczących opłaty likwidacyjnej są skazani na porażkę [OPINIA]

6 czerwca 2016, 08:03 | Aktualizacja: 14.06.2016, 15:23
Polisa

Polisaźródło: ShutterStock

Wypracowanie systemowego rozwiązania problemu „polis z UFK” wydaje się konieczne. W mojej ocenie wszystkie zakłady ubezpieczeń w ramach dobrych praktyk wzorem niektórych graczy powinny rozciągnąć porozumienia zawarte z prezesem UOKiK na pozostałych konsumentów, których umowy (produkty) nie zostały objęte decyzjami zobowiązującymi. Jeżeli byłyby to dobre praktyki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to rozwiązania korzystniejsze dla konsumentów niż te opisane w decyzjach. Byłoby to nawet pożądane, bowiem soft law co do zasady ma być dla konsumentów korzystniejsze od powszechnego prawa czy rozwiązań administracyjnoprawnych. Byłby to też ze strony ubezpieczycieli kolejny potrzebny krok ku naprawie obecnej sytuacji, a także ku poprawie nadwątlonego wizerunku.

Reklama

Reklama

Na dziś tylko część osób została objęta warunkami ugód z UOKiK. Widzimy, że pozostali klienci są coraz bardziej zdesperowani i podejmują różne działania na rzecz uwolnienia się od takich umów, bez wysokich opłat likwidacyjnych. Po publikacji II raportu rzecznika finansowego na temat umów ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym częściej niż dotychczas konsultują się z naszymi ekspertami co do możliwości działania. Obecnie dziennie dostajemy tyle zapytań mailowych, ile poprzednio w ciągu tygodnia.


Pozostało jeszcze 61% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze