Konsulat został otwarty w dniu święta narodowego Szwecji, gdzie 6 czerwca obchodzony jest Dzień Flagi dla uczczenia wyboru Gustawa I Wazy na króla Szwecji w 1523 r. oraz podpisania w 1809 r. jednej ze szwedzkich konstytucji.

Siedziba honorowego konsulatu znajduje się w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, której założycielem i kanclerzem jest Hołda. Konsul honorowy jest także m.in. pomysłodawcą i właścicielem stacji telewizyjnej TV Silesia. Powołał Instytut Transferu Nowych Technologii zajmujący się ograniczeniem emisji CO2.

Przedstawiciele szwedzkiej ambasady wskazują, że uruchomienie w Katowicach konsulatu honorowego ma również znaczenie gospodarcze, ponieważ zamieszkane przez 4,6 mln mieszkańców woj. śląskie należy do najważniejszych centrów gospodarczych Polski; tutaj wytwarza się znaczną część zużywanej w Polsce energii, a wśród działających tu firm są zarówno zakłady przemysłowe, jak i startupy z branży IT.

„W woj. śląskim obserwujemy niezwykle obiecujący rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw. Zjawisko to jest bardzo podobne do rozwoju, jaki przeszła szwedzka gospodarka, stawiając na innowacje. Upatrujemy w tym ogromnego potencjału do wymiany doświadczeń i rozwoju współpracy handlowej” – wskazała ambasador Szwecji w Polsce Inga Eriksson Fogh.

Podkreśliła, że dla Szwecji ważne jest wspieranie wymiany handlowej ze Śląskiem. „Rezultatem takiej działalności mogą być nowe miejsca pracy i wzrost gospodarczy zarówno w Szwecji, jak i w woj. śląskim. Właśnie w tym regionie Polski widzimy duży potencjał do rozwoju współpracy m.in. w zakresie innowacji” – dodała.

Polska i Szwecja są dla siebie jedenastym partnerem pod względem wielkości wymiany handlowej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Szwecja podwoiła wymianę handlową z Polską - w zeszłym roku wyeksportowała do Polski towary o łącznej wartości ok. 16,9 mld zł, a wartość importu z Polski sięgnęła 18,8 mld zł.

Podstawą wymiany handlowej jest sprzedaż różnego rodzaju maszyn i urządzeń, wyrobów chemicznych i towarów przemysłowych. Rośnie także wymiana w sektorze usług. Wartość eksportu usług ze Szwecji do Polski w ubiegłym roku wyniosła ok. 2,9 mld zł, a importu ok. 5,5 mld zł.

W Polsce działa ok. 300 przedsiębiorstw ze szwedzkim kapitałem. To m.in. firmy produkcyjne, usługowe, budowlane i sieci detaliczne. Do najbardziej znanych należą IKEA, Volvo, Scania, Electrolux, Skanska, Autoliv (komponenty do pojazdów), Sapa (produkty metalowe), H&M czy Kappahl. Szwedzkie przedsiębiorstwa w Polsce zatrudniają ok. 70 tys. osób.

W Polsce działały dotąd trzy konsulaty honorowe Szwecji – w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu, placówka w Katowicach jest czwarta. Do zadań takich konsulatów należy głównie informowanie w swoim okręgu konsularnym obywateli szwedzkich o możliwościach uzyskania pomocy i ochrony swych praw i interesów w Polsce. Konsulaty honorowe zajmują się też szeroko rozumianą promocją kontaktów gospodarczych, handlowych oraz polsko-szwedzkiej współpracy naukowej i kulturalnej.

Szwedzka ambasador wskazuje, że konsul honorowy w Katowicach, Arkadiusz Hołda, ma szeroką sieć kontaktów i długie doświadczenie w dziedzinie innowacyjnej przedsiębiorczości. Jest również zaangażowany w projekty związane z technologiami środowiskowymi i zrównoważonym rozwojem – to dziedziny, w których Szwecja upatruje możliwości pogłębienia współpracy z Polską.

„Jestem przekonany, że przed naszymi krajami stoją ogromne możliwości współpracy. Jako konsul honorowy zrobię wszystko, by nasze relacje były jak najlepsze” – zadeklarował Hołda, dziękując Szwecji za okazane mu zaufanie.

Otwarciu konsulatu w Katowicach towarzyszy otwarta 3 czerwca na Placu Teatralnym w Zabrzu wystawa o szwedzkich innowacjach. Można dowiedzieć się z niej m.in., że to właśnie Szwedzi stoją za projektem zamka błyskawicznego, zapałek czy rozrusznika serca. Wystawa będzie czynna przez miesiąc.

Stałe kontakty przedstawicieli woj. śląskiego ze szwedzkimi partnerami zainicjowano w 2002 r. w trakcie obchodów Dni Śląska w Szwecji. Efektem współpracy jest m.in. pierwszy w Polsce certyfikat Bezpiecznych Wspólnot Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Tarnowskich Gór, nadany miastu w 2007 r. „Bezpieczną Wspólnotą” mogą zostać powiaty, gminy, miasta lub jego dzielnice, które promują bezpieczne zachowania, zapobiegają wypadkom, katastrofom naturalnym, przemocy i samobójstwom. Szwedzkie doświadczenia pomogły też w opracowaniu i wdrożeniu procedur wsparcia psychologicznego dla ofiar wypadków masowych w woj. śląskim. (PAP)